Style mebli - fotel

Z pewnością słyszałeś o meblach nowoczesnych, czy tradycyjnych. Nie wiele osób wie, że podstawowe kategorie w meblarstwie mają dużo więcej gałęzi. Czym jest styl eklektyczny? A kolonialny? Te i inne style mebli poznasz w naszym artykule!

Styl eklektyczny

Powiew starości w twoim wnętrzu. To szczególnie kredensy, stoły i krzesła. Charakteryzują się bogactwem ornamentów oraz porządnym wykonaniem. Często element eklektyczny w postaci choćby jednego mebla dodaje się do nawet bardzo nowoczesnych wnętrz.

Styl eklektyczny występuje najczęściej w Europie Środkowoeuropejskiej, a rozwijał się na terenie Niemiec. Eklektyzm pochodzi z epoki romantyzmu, dlatego zainteresowanie przeszłością, ale również z patriotyzmem, a więc pochodzeniem, powrotem do korzeni. Stąd połączenie różnych styli dawnych oraz rozmaitość w eklektycznych meblach. Tworzywem, z którego wyrabiano meble, było drewno, najczęściej buk oraz dąb. Najpopularniejszymi wzorami, których było naprawdę wiele, są wszelkiego rodzaju ornamenty, wypukłości, ozdobne listwy i obramowania, a nawet motywy zwierzęce.

Styl kolonialny

Meble wykonane najczęściej z egzotycznych gatunków drzew, mocne i dostojne. Łączą w sobie elegancje, ale również ciepło. Idealnie nadadzą się do wnętrza stylowego, ale jednocześnie przytulnego.

Meble kolonialne wprowadzają orient do pokoju, wykonane są z ciemnego drewna: wenge,  heban, mahoń, palisander. Są one masywne i mocno zbudowane, dlatego będą królować we wnętrzu. Warto odpowiednio dobrać dodatki, które nie będą dodatkowo obciążać aranżacji. Można również wybrać pojedynczy element w tym stylu, np. egzotyczną skrzynię lub pokaźny stolik. Będzie to najprostsze rozwiązanie, gdyż meble w tym stylu nie są sprzedawane w kompletach.

Styl rustykalny

Ciepło, natura i przytulność – to główne cechy mebli rustykalnych. Ucieczka od miejskiego zgiełku i pędzącej nowoczesności. Jasne, sosnowe meble idealnie nadają się do delikatnych, ciepłych wnętrz. Styl rustykalny na przestrzeni lat nie wychodzi z mody, wciąż cieszy się popularnością, dlatego opłaca się zainwestować w meble z tego rodzaju.

Meble są wykonane z jasnego rodzaju drewna, posiadają ozdoby w starym stylu, co nadaje charakteru oraz nawiązuje do przeszłości. Świetnie wpasują się we wnętrze, które ma dawać ukojenie i nie przytłaczać.

Style mebli - szuflada

Styl biedermeier

Na koniec styl mebli, który chyba najbardziej zaskoczy czytelników. Mieszczański, minimalistyczny oraz prosty. Co ciekawe, nazwa ma raczej nacechowanie pejoratywne. Pochodzi od tytułowego bohatera satyr Ludwiga Eichrodta. Był on mocno ograniczony umysłowo oraz bez większych ambicji, czy celu. Być może dlatego uważano styl jako zwykły, prosty, ograniczony. Jak jest dziś? Prosta, nieskomplikowana forma znajduje wielu zwolenników. Pomimo swojej minimalistyczności meble miały za zadanie zapewnić najwyższy komfort użytkowania. Meble biedermeierowskie robione były z rodzimych gatunków drzew na ziemiach polskich i niemieckich: orzech, dąb, czy nawet drzewa owocowe! Największą ozdobą stylu był układ słoi oraz elementy mosiężne.

Style mebli – podsumowanie

To tylko wybrane style mebli, jakie można poznać szukając idealnej formy do swojego domu lub mieszkania. Warto zagłębiać się w coraz to bardziej popularne, powracające meble, które być może trafią idealnie w twój gust. A może któryś z wyżej wymienionych już cię zainspirował?

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here