styl skandynawski - stolik

Styl Skandynawski to uosobienie komfortu i prostoty. W Polsce jest dość popularny, głównie za sprawą marki IKEA. Jednak to nie tylko znane meble z sieci pokazują prawdziwe piękno tego stylu. Oto co tak naprawdę kryje się w skandynawskiej aranżacji wnętrz.

Historia

Jak sama nazwa wskazuje styl skandynawski wywodzi się z północy Europy. Historia stylu sięga przełomu XIX i XX wieku. Za twórcę uważa się Carla Larssona, szwedzkiego malarza i architekta. Tworzył on obrazy przedstawiające codzienność Szwedów w jasnych barwach, co inspirowało do tworzenia białych aranżacji. Projekty wnętrz rozświetlały chłodną i ciemną północ. Sławę stylowi przyniosła nagroda Lunning Prize, która wyznaczyła trend na lata 50’ i 60’. To właśnie wtedy meble skandynawskie zaczęły rozprzestrzeniać się po Europie.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Przede wszystkim styl rozpoznasz po funkcjonalności, prostocie i naturalności. Jasne kolory oraz minimalizm optycznie powiększają przestrzeń wnętrza. Skandynawowie zawsze stawiają na praktyczną funkcję rzeczy, dlatego nie stosują niepotrzebnej ilości mebli. Oprócz biel, wykorzystuje się również ecru, odcienie błękitu, jasne szarości. W stylu skandynawskim ważna jest przejrzystość oraz rozjaśnienie pokoju, nie występują tu żadne zasłony, czy firany. Podkreśleniem skandynawskiego charakteru jest wykorzystanie naturalności w postaci drewnianych podłóg, elementów kamiennych czy wiklinowych. Materiały powinny również kojarzyć się z naturą i być przytulne, dlatego stawia się na bawełnę, plecione koce oraz len. Dostępność tych tworzyw oraz cena jest ważna w kwestii skandynawskiego podejścia do tworzenia oraz ekologii. Wszystko razem daje powiew świeżości oraz poczucie harmonii.

styl skandynawski - scianka

Pomimo charakterystycznego minimalizmu oraz prostoty w stylu skandynawskim wszystko powinno tworzyć jedną, spójną i przytulną całość. Po opisie można by sądzić, że domy na północy Europy są zimne i puste. Nic bardziej mylnego! Przy dobrej aranżacji styl odda urok ciepła domowego ogniska oraz jasności. Często styl skandynawski łączy się z innymi stylami, tworząc ciekawe mieszanki. Jeśli chodzi o dodatki, są one starannie przemyślane, a wcześniej wymienione tkaniny ocieplają wnętrza.

Podsumowanie

Styl skandynawski wciąż nie traci na popularności. Nic dziwnego, patrząc na jego wizjonerskie podejście do łączenia prostoty z przytulnością i praktycznością. Warto zastosować wybrane elementy u siebie w domu, aby sprawdzić, czy styl będzie nam odpowiadał. Jednak jesteśmy prawie pewni, że zakochają się państwo w tym północnoeuropejskim komforcie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here