gres szkliwiony na taras

Podłoga tarasowa musi charakteryzować się kilkoma ważnymi parametrami. Dlatego też w celu ułożenia jak najtrwalszej podłogi na taras, często wybiera się gres szkliwiony. Czym jest, jakimi cechami się odznacza, jakie ma walory?

Czym wyłożyć taras?

Taras jest miejscem, które składa się w zasadzie tylko z podłogi i ewentualnych barierek czy markizy albo zadaszenia. To jednak podłoga jest jedno najważniejszym elementem, i to jej prawidłowy wybór powinien być priorytetem dla inwestora. Taras, po ułożeniu specjalnej konstrukcji zapewniającej mu wytrzymałość, można wyłożyć specjalnymi deskami tarasowymi. Można też wykorzystać gres, który wydaje się być nieco trwalszym rozwiązaniem. Podłoga na tarasie jest narażona na działanie wielu czynników, przede wszystkim atmosferycznych. Zimą gromadzi się na niej śnieg, który choć systematycznie odsuwany, może wyrządzić sporo szkód. Latem deski tarasowe narażone są na ulewne deszcze oraz silne nasłonecznienie. Wskutek tego drewno może rozszerzać się i pęcznieć, by potem wysychać i kurczyć się, i wskutek tego – niszczeć. Deski drewniane na taras wymagają solidnej impregnacji oraz corocznej konserwacji w celu utrzymania jak najlepszego wyglądu. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się zamiast nich na gres.

Co to jest gres?

Gres jest płytką ceramiczną, wykonaną z kamionki szlachetnej. Jest to wyrób, który charakteryzuje się niewielką zdolnością do pochłaniania wilgoci. Jest bardzo odporny na działanie wysokich i niskich temperatur, a także na amplitudy temperatur. Gres jest także materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne – zarysowania, uderzenia, silny nacisk, a także na działanie silnych środków chemicznych, głównie używanych do czyszczenia płytek tarasowych. Płytki gresowe można zakupić w specjalistycznych sklepach budowlanych i wykończeniowych. Dostępne są bardzo ciekawe kolory i wzory płytek. Niektóre stylizowane są nawet na lite drewno, dzięki czemu można mieć taras o wyglądzie drewna, a odporności płytki! Gres szkliwiony pokryty jest warstwą szkliwienia. To sposób na zabezpieczenie wierzchniej warstwy płytki. Ten system zabezpiecza płytki gresowe przed odbarwianiem i jeszcze bardziej chroni przed absorpcją wilgoci. Szkliwo jest jednak dość cienką warstwą, dlatego nie jest zupełnie odporne na ścieranie mechaniczne. Dlatego nie zaleca się stosowania go w pomieszczeniach narażonych na częste chodzenie w obuwiu o twardej podeszwie czy w szpilkach. Sama płytka gresowa jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale szkliwo mniej. Dlatego gres szkliwiony poleca się właśnie na taras, który jest eksploatowany w sposób dość łagodny – w letnim obuwiu, głównie w sezonie zimowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here