Urządzamy biuro – jak przesłonić okna?

Urządzając biuro, myślisz przede wszystkim o komforcie pracy, a także o możliwościach zapewnienia komfortu klientom, odwiedzającym je. Komfort to nie tylko wygodne krzesło i aromatyczna herbata, to także przyjemne temperatury w pomieszczeniu. Jeżeli w twoim biurze są duże powierzchnie przeszklone z południową ekspozycją, tym bardziej musisz pomyśleć o ograniczeniu dostępu światła do wewnątrz. Podpowiadamy, jakie masz możliwości.

Dobrym rozwiązaniem na obniżenie temperatury w pomieszczeniu jest klimatyzacja, która najlepiej się sprawdza w upalne dni. Niestety, nie jest ona polecana do długiego przebywania w pomieszczeniu, ponieważ jej nadużycie może skutkować chorobą górnych dróg oddechowych. Problem pojawia się również zimą, zwłaszcza w bardzo słoneczne dni, kiedy lokal może szybko się nagrzewać, a użycie klimatyzacji nie będzie wskazane. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem zatem jest montaż przesłon okiennych, które znacząco ograniczają dostęp światła słonecznego, dzięki czemu pomagają nieznacznie obniżyć temperaturę wewnątrz.

Grunt to odpowiednia przesłona okienna

Wybór przesłony okiennej powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami, a nieraz specyfiką pracy którą wykonujemy w biurze. Przesłony okienne są doskonałym elementem wystroju wnętrza, w każdym niemal wnętrzu świetnie wyglądają. Pełnią funkcję nie tylko estetyczną, ale również praktyczną jako doskonały system zaciemniający. A co najważniejsze, na takie udogodnienie może sobie pozwolić każdy, ponieważ przesłony okienne w zależności od rodzaju, złożoności konstrukcji i zastosowanych materiałów, różnią się ceną.

Za funkcję zaciemniającą odpowiada specjalna impregnacja tkaniny. Jest to innowacyjna powłoka, która odbija promienie słoneczne tworząc dla nich dobrą barierę. Należy również zwracać uwagę na grubość splotu tkaniny – im grubszy, tym wyższy stopień zaciemnienia. Dzięki tym właściwościom tkaniny, możemy skutecznie zapobiegać zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczenia, zapewniając sobie, swoim współpracownikom oraz klientom komfort termiczny.

Przesłony okienne – wewnętrzne i zewnętrzne

Przeznaczenie i sposób montażu przesłon okiennych wpływa na ich podział na przesłony okienne wewnętrzne oraz zewnętrzne. Przesłony takie, jak refleksolemarkizy, czy rolety zewnętrzne są montowane na zewnątrz budynku, a mechanizm ich konstrukcji jest ukryty w elewacji. Takie rozwiązanie ma z pewnością ogromny walor estetyczny, ponieważ przesłony stają się częścią bryły budynku. Zazwyczaj montaż takich przesłon należy przewidzieć i zaplanować już na etapie projektowania budynku lub najpóźniej na etapie jego wznoszenia, dlatego ich zaznaczenie w projekcie jest kluczowe przy planowaniu termoizolacji. Prace montażowe przesłon zewnętrznych powinny być zlecane wykwalifikowanym fachowcom.

Montaż przesłon wewnętrznych nie jest już tak wymagający i kosztowny. Na ich zakup i montaż można się zdecydować w każdym momencie, niezależnie od etapu budowy, dzięki temu że nie wymagają one uwzględnienia w projekcie budynku, a ich montaż może być całkowicie bezinwazyjny. Przesłony te montuje się na ramie okiennej, na ścianie lub na suficie. Ich niewątpliwy atut do dostępność w wielu wersjach kolorystycznych, co pozwala na ich dopasowanie do stylistyki i kolorystyki wnętrza.

Zobacz także: Nowoczesne biuro w domu

Od czego zacząć?

W przypadku przesłon okiennych zewnętrznych, ich montaż musisz przewidzieć już na wczesnym etapie budowy biura, konieczna będzie również fachowa pomoc firmy, specjalizującej się w montażu tego typu przesłon. Przesłony wewnętrzne zaś możesz zamontować w dowolnym momencie, nawet samodzielnie. Zanim jednak rozpoczniesz poszukiwania, zmierz dokładnie otwór okienny, sprawdź jak bardzo nasłonecznione jest pomieszczenie w ciągu dnia i w zależności od tego zdecyduj się na odpowiedni splot tkaniny.

Redakcja HedoDesign