Niejednokrotnie poszukujemy rozwiązań, które znacząco różnią się od pozostałych i są unikalne. Jednym z nich są wertykalne ogrody, czyli zielona ściana z mchu i wiele innych kompozycji roślinnych, które są w stanie pozytywnie odmienić wybraną przestrzeń. Czym jest ogród wertykalny? Jakie ich rodzaje możemy wyróżnić? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rośliny wchodzą w skład takiej konstrukcji? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Czym jest ogród wertykalny?
Ogród wertykalny to z praktycznego punktu widzenia technika uprawy roślin, która charakteryzuje się umieszczaniem ich w obiekcie zawieszonym pionowo. W zdecydowanej większości przypadków są to konstrukcje, które mocuje się do ściany. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieją również rozwiązania wolnostojące. Co ciekawe, popularny jest zarówno ogród wertykalny w domu, jak i w innych lokalizacjach. Zielone ściany z mchu to doskonała alternatywa dla tradycyjnych roślin doniczkowych.
Powszechny jest ogród wertykalny w biurze, jak również w punktach usługowych- z pewnością jest to sposób na wyróżnienie się spośród pozostałych przedsiębiorstw. Potencjalni klienci z pewnością zwrócą uwagę na nietypową dekorację. Imponujący design sprawia, że przebywanie w określonej przestrzeni jest jeszcze bardziej satysfakcjonujące. W ten sposób możliwe jest ożywienie otoczenia.
Jakie rodzaje ogrodów wertykalnych możemy wyróżnić?
Wyróżnić można ogrody wertykalne zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze istnieją już od stosunkowo długiego okresu czasu. Najczęściej są odpowiedzialne za uatrakcyjnianie ścian obiektów, które wyróżniają się dużą powierzchnią. Są również popularne na osiedlach ekologicznych. Zielona ściana z mchu charakteryzuje się nie tylko estetycznymi walorami, ale posiada również funkcje praktyczne. Jest to bowiem świetna ochrona i izolacja przed wahaniami temperatury, promieniowaniem ultrafioletowym i intensywnym deszczem. Latem natomiast możliwe jest skuteczne schładzanie powietrza.
Istnieje również ogród wertykalny wewnętrzny. Jego głównym zadaniem jest wzbogacanie przestrzeni, jak również odpowiednie komponowanie się z dowolnym stylem aranżacyjnym. Możemy również liczyć na to, że jakość powietrza ulegnie znacznemu polepszeniu, hałas zostanie zminimalizowany, natomiast liczba potencjalnie szkodliwych substancji ulegnie zminimalizowaniu. Ogrody wertykalne w biurach to dość powszechne zjawisko- mogą mieć pozytywny wpływ na pracę osób zatrudnionych.
Dlaczego warto zdecydować się na swój własny ogród wertykalny?
Wiele osób decyduje się na swój własny ogród wertykalny w domu. Jest to jednak w pełni zrozumiałe rozwiązanie, jeśli weźmiemy pod uwagę szereg zalet takiego rozwiązania. Przede wszystkim ogród ten sprawdzi się nawet w przypadku niewielkich przestrzeni, bowiem na pionowej ścianie jesteśmy w stanie pomieścić zdecydowanie większą ilość roślin. Pozytywnie wpływa to na wilgotność i jakość powietrza. Co ciekawe, pionowy ogród wertykalny w biurze lub w dowolnej innej lokalizacji konstruuje się w taki sposób, aby poświęcać możliwie najmniej czasu. W przypadku zainteresowania takim rozwiązaniem, warto zdecydować się na firmę JUKO green design. Specjaliści zajmują się projektowaniem i realizacją takich inwestycji zarówno w domowych warunkach, jak i w biurze.
Jakie rośliny mogą wchodzić w skład ogrodu wertykalnego?
Jest jeszcze jedna kwestia, która może budzić wiele wątpliwości. Mowa oczywiście o roślinach, które mogą być wykorzystane do stworzenia takiej konstrukcji. Otóż wykorzystywane mogą być zróżnicowane gatunki, jednak w praktyce warto zdecydować się na takie, których uprawa i pielęgnacja nie przysporzy nam wielu problemów. Do przykładowych najczęściej zalicza się paprotkę, zielistkę, fikus, skrzydłokwiat, bluszcz, anturium. Alternatywnym rozwiązaniem są popularne monstery. Warto w tym miejscu mieć jednak świadomość tego, że ich gabaryty są nieco większe, w konsekwencji niezbędne jest wcześniejsze sprawdzenie wytrzymałości wybranej konstrukcji.
Ogrody wertykalne mogą być również wykonane z wykorzystaniem epifitów, czyli roślin charakteryzujących się tym, iż nie potrzebują ziemi do porostu. Często posiadają ciekawe i nieszablonowe formy, dlatego też pełnią funkcję oryginalnej, niespotykanej ozdoby. Oplątwa brodaczkowata jest w stanie natomiast nadać magiczny charakter niemalże każdemu pomieszczeniu- jej długość oscyluje niekiedy w granicach 2 metrów.