Głębokościomierze, jak sama nazwa wskazuje, służą do mierzenia głębokości. Są to urządzenia o prostej budowie, łatwe w obsłudze. Przydają się zarówno podczas prac w domu, jak i w profesjonalnych firmach oraz zakładach. Można wyróżnić modele cyfrowe (elektroniczne) i analogowe. Dzielą się także na suwmiarkowe i mikrometryczne.
Jak działa głębokościomierz?
Głębokościomierze stosuje się w konkretnym miejscu, którego głębokość chce się określić. Głębokościomierz suwmiarkowy składa się z prowadnicy, szczęk i dwóch noniuszy. Można dzięki niemu dokonać dokładnych pomiarów. Mikrometryczne z kolei dokonują pomiaru przez śrubę mikrometryczną. Dzięki nim można zmierzyć m.in. kieszenie płaskie lub schodki o łatwym dostępie. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od tego, w jakim miejscu ma zostać dokonany pomiar.
Głębokościomierze elektroniczne
Głębokościomierz elektroniczny może dokonać pomiaru różnicy potencjałów przy jednoczesnym wzroście ciśnienia. Nie sprawdza się w nim wysokości słupa wody, dokonuje się natomiast pomiaru ciśnienia zewnętrznego i wskazuje głębokość teoretyczną. Te głębokościomierze są cenione przede wszystkim ze względu na wiarygodne wyniki pomiarów. Dodatkowo wysokiej jakości prowadnica zapewnia gładkie posuwanie. Kolejnymi zaletami tych urządzeń są czytelny wyświetlacz, długi czas działania baterii, odporność na chłodziwa i smary, a także na wnikanie wody oraz pyłu. Można z nich korzystać nawet w trudnych warunkach.
Jaki powinien być głębokościomierz?
Niezależnie od wybranego rodzaju urządzenia, powinno ono cechować się wysoką jakością wykonania – dzięki temu posłuży przez długie lata dokonując dokładnych pomiarów. Do ich produkcji powinny zostać użyte trwałe i estetyczne materiały. Głębokościomierz musi charakteryzować się precyzyjnym działaniem i łatwością obsługi. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w akcesoria służące utrzymaniu porządku, takie jak walizki i drewniane pudełka. Bałagan może wydłużyć poszukiwania niezbędnego narzędzia w istotnym momencie.
Podsumowanie
Głębokościomierze to nieskomplikowane urządzenia umożliwiające oszacowanie głębokości konkretnego miejsca. Można wyróżnić modele cyfrowe i analogiczne, a także suwmiarkowe i mikrometryczne. Wybór konkretnego urządzenia powinien być uzależniony od jego przeznaczenia i oczekiwań posiadacza. Głębokościomierz powinien znajdować się w każdym profesjonalnym zakładzie, ale również w domu majsterkowicza. Zakup specjalnych walizek i pudełek na narzędzia ułatwi zachowanie porządku.