Rachunki za ogrzewanie z roku na rok rosną. Ale czasem dochodzi do sytuacji, że choć posiada się małe mieszkanie, to jednak nie wiadomo dlaczego koszty jego ogrzewania są tak wysokie jak domu o powierzchni użytkowej wynoszącej około 120 m2. Niestety może się, że w Waszym mieszkaniu dochodzi do znacznych ucieczek ciepła. Stąd też należy wziąć sprawy w swoje ręce, nim znowu otrzymacie bardzo wysoki rachunek. Co wiec każdy może zrobić?
Uszczelnianie drzwi oraz okien
Wiele ciepła ucieka przez nieszczelne drzwi czy okna i niestety takie ucieczki sprawiają, że koszty ogrzewanie wzrastają nawet o kilkanaście procent. Cóż, to nic przyjemnego płacić sporo, tym bardziej że owe pieniądze można by zaoszczędzić i odłożyć na konto bądź też wydać na swoje przyjemności. Dlatego też czas wziąć sprawy w swoje ręce i uszczelnić okna oraz drzwi. Wbrew pozorom taka praca wcale nie jest nader trudna i poradzicie sobie z nią samodzielnie. Do tego celu będziecie potrzebować silikonu bądź też pianki. Na samym początku powinniście usunąć stary uszczelniacz, następnie wyczyścić bardzo dobrze szpary i brzegi oraz je odtłuścić. Gdy ten etap macie już za sobą nie pozostaje nic innego jak nanieść, np. cienką warstwę silikonu, używając do tego celu pistoletu. Podobnie rzecz wygląda jeżeli będziecie uszczelniacz okna pianką poliuretanową. Po nałożeniu konieczne jest odczekanie aż całość wyschnie. W przypadku silikonu należy usunąć jego nadmiar, natomiast w przypadku pianki należy pokryć uszczelnione elementy tynkiem.
Przecieki w instalacji grzewczej – te małe i duże
Niezależnie z jakimi przeciekami w instalacji grzewczej będziecie mieć do czynienia, jedno jest pewne – rachunki za ogrzewanie Wam wzrosną. Jeżeli przecieki będą dotyczyć tylko rur przy kaloryferach, to możecie awarie szybko zlokalizować i jeszcze szybciej naprawić, wszak najczęściej wystarczy tylko uszczelnienie. Do tego celu wystarczy tylko zastosować najlepszy klej anaerobowy. Nieco gorzej wygląda sytuacja jeżeli przecieki będą mieć miejsce w samej instalacji, która znajduje się w ścianie czy podłodze. Przede wszystkim możecie nie zauważyć, że coś jest nie tak, a potem może się okazać, że na ścianie pojawi się pleśń czy grzyb, a panele na podłodze zaczną się podnosić. Naprawa rury z centralnego ogrzewania wcale nie jest trudna, jednak często wymaga kucia, aby dostać się do niej. Do uszczelniania także używane są kleje anaerobowe, które w takich sytuacjach są niezawodne.
Wietrzenie domu? Oczywiście, że tak, ale…
Dom czy mieszkanie trzeba wietrzyć, wszak jest to konieczne dla zdrowia, ale i zapachu. Jednak, jak ze wszystkim, należy zachować umiar i trzeba to właściwie zrobić, bo w innym przypadku narazicie się zarówno na ucieczki ciepła i brak komfortu termicznego, jak i znacząco wyższe rachunki za ogrzewanie. Przede wszystkim mieszkanie należy wietrzyć nie dłużej niż około 10 minut. Wyda się to więc proste, ale jednak musicie pamiętać, że wcześniej, a więc na około 30 minut przed otworzeniem okien, konieczne jest zakręcenie termostatu w kaloryferze.
Drobne rzeczy, a jednak ważne
Są rzeczy niepozorne, które jednak okazują się ważne, a jednak wiele osób o tym zapomina bądź nie specjalnie zwraca na nie uwagę. Nie inaczej jest w przypadku ucieczki ciepła, bo i tu często popełnia się błędy, o których nie zawsze się ma pojęcie. Na samym początku musicie wiedzieć, że jeżeli posiadacie w domu panel sterujący, który mierzy temperaturę i w razie jej spadku do ustalonej wartości włącza ogrzewanie, to nie może on się znajdować blisko przeciągów, ale także okien, a jeżeli Wasze okna nie są idealnie szczelne, to już w szczególności. Dodatkowo jeżeli rozmawiacie z kimś przy otwartych drzwiach zewnętrznych, a przy tym macie otwarte okno, to całkiem sporo ciepła Wam ucieknie. A jeżeli macie klimatyzację, to nie możecie jej ciągle włączać i wyłączać, podobnie jak maksymalnie ochładzać powietrza, bo gdy będzie Wam za zimno i ustawicie wyższą temperaturę na termostacie, to znowu niepotrzebnie stracicie sporo ciepła.
Tak naprawdę wystarczy wprowadzić kilka zasad, choćby tych, które Wam przedstawiliśmy i Wasze rachunki znacząco się obniżą. A wy rzeczywiście tę różnicę odczujecie w portfelu.