Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Oświetlenie do łazienki – kilka istotnych wskazówek

15 listopada 2020

Właściwie zaprojektowane oświetlenie w łazience gwarantuje komfort podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych i pozwala na wykreowanie przyjemnej przestrzeni godnej prawdziwego, domowego SPA. Okazuje się bowiem, że łazienka, choć najczęściej jest pomieszczeniem o stosunkowo niedużym metrażu, jest dość wymagająca, jeśli chodzi o oświetlenie. Bardzo rzadko zdarza się, by wystarczyło zamontować jedną oprawę, gdyż ta nie będzie w stanie sprostać wszystkim wymaganiom użytkowników. Zdecydowanie częściej jest to kilka różnych lamp o ściśle określonych funkcjach.

Aranżując łazienkę, należy wziąć pod uwagę, że znajduje się w niej kilka stref funkcjonalnych, a każda z nich powinna mieć przypisane własne oświetlenie. Tylko w wyjątkowo małych pomieszczeniach łączy się ich funkcje, jednak pod warunkiem, że jedna oprawa jest w stanie sprostać dwóm różnym strefom.

Oświetlenie ogólne

Tak jak w każdym pomieszczeniu, tak i w łazience należy zaplanować oświetlenie ogólne, które rozjaśni całe wnętrze. To może być jedna oprawa sufitowa lub kilka lamp wpustowych albo natynkowych kinkietów. Ich rodzaj oraz rozmieszczenie należy uzależnić przede wszystkim od wielkości i układu pomieszczenia. Ogólnie przyjmuje się, że dla powierzchni nieprzekraczającej 6 m2 wystarcza jedno zamontowane na suficie źródło światła o mocy około 75 W. Jeśli jednak łazienka jest większa, warto zamontować więcej opraw i rozmieścić je w taki sposób, by skutecznie rozjaśniły całą przestrzeń.

W wyjątkowo małych pomieszczeniach zamiast oprawy sufitowej inwestor może też zamontować naścienny plafon. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy na pewno uda się za jego pomocą oświetlić całe wnętrze. W każdym przypadku, dobierając oświetlenie ogólne do łazienki, warto brać pod uwagę indywidualne cechy konkretnego pomieszczenia.

Oświetlenie lustra

Podczas aranżacji łazienki jedną z najistotniejszych kwestii jest właściwe oświetlenie lustra. Warto pamiętać, że to przed nim wykonuje się szereg precyzyjnych czynności, takich jak golenie albo nakładanie makijażu. Ta strefa nie może zatem zostać oświetlona w sposób niewłaściwy albo być niedoświetlona, bo zamiast efektownego makijażu mogłaby powstać groteskowa maska. Spadłoby też bezpieczeństwo podczas golenia i komfort podczas wykonywania innych czynności, takich jak chociażby układanie fryzury albo mycie zębów, czy nakładanie kremu.

Do oświetlenia lustra najczęściej wykorzystuje się kinkiety. Wiele modeli, które doskonale sprawdzą się w łazience, można znaleźć na stronie https://Lampy.it. Montuje się je nad lustrem albo po obu jego stronach. Warto zwrócić uwagę na to, by emitowane przez nie światło dobrze oświetlało twarz stojącej przed lustrem osoby. Nie mogą powstawać na niej cienie, a z drugiej strony lampa nie może razić użytkowników w oczy. Dlatego w strefie lustra najczęściej proponuje się oprawy z mlecznymi kloszami. Warto też zwrócić uwagę na barwę emitowanego światła oraz współczynnik oddawania barw, czyli Ra, który nie powinien być niższy niż 80. Dzięki temu światło będzie zbliżone do naturalnego, a my unikniemy efektu przekłamywania kolorów.

Oświetlenie łazienki to jednak sprawa znacznie bardziej złożona, bo poza oświetleniem ogólnym oraz tym, które montuje się przy lustrze, w pomieszczeniu może się też pojawić oświetlenie strefy kąpielowej oraz oświetlenie dekoracyjne. Wiele zależy jednak od inwestora i tego, jak zaprojektował swoją łazienkę.

Redakcja HedoDesign

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zasady higieny snu
wpływ słońca na organizm
Nowoczesny Monitoring Domu

Jesteś zainteresowany reklamą?