Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w sypialni?

4 sierpnia 2020

Sypialnia to nasz azyl, w którym odpoczywamy od zgiełku świata zewnętrznego. Powinna w niej panować atmosfera spokoju, która sprzyja odprężeniu i głębokiemu relaksowi. Na nastrój, jaki panuje w naszej sypialni, ogromny wpływ mają kolory ścian, mebli oraz dodatków, a także ich charakter. Niezwykle istotne jest również oświetlenie.

Oświetlenie w sypialni powinno być łagodne, a kolor światła ciepły. Zastosowanie zbyt agresywnego jasnego oświetlenia będzie powodować nerwowość i niepokój, z kolei zbyt słabego uniemożliwi choćby wieczorny relaks przy ulubionej książce. Ważne są nie tylko moc i barwa światła, ale również wielkość i ilość punktów świetlnych w sypialni oraz ich rozmieszczenie. Sprawdź, jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w sypialni.

Jaki rodzaj oświetlenia jest najlepszy do sypialni?

Jak w każdym pomieszczeniu, również w sypialni warto zainstalować światło górne. Choć zapewne na co dzień nie będziemy z niego często korzystać, to z pewnością przyda się podczas sprzątania, porządkowania szaf, czy remontów.

Niezbędnym elementem oświetlenia każdej sypialni są oczywiście lampki nocne. Warto zainstalować dwie, po każdej stronie łóżka jedną. Nawet jeśli nie dzielisz z nikim sypialni, takie rozwiązanie będzie najwygodniejsze i najbardziej funkcjonalne.

Bardzo przydatnym urządzeniem jest ściemniacz do regulacji natężenia światła. Jeszcze bardziej zaawansowanym technicznie i dającym większe możliwości regulacji nowoczesnego oświetlenia w sypialni jest systemy inteligentnego oświetlenia. Dzięki niemu łatwo i szybko dostosujemy nie tylko natężenie światła do swoich aktualnych potrzeb, ale również dopasujemy jego temperaturę barwową.

W sypialniach przeważają źródła światła o ciepłej odprężającej barwie w zakresie 2500- 2700 K, ale jeśli mamy problemy z zasypianiem, warto na około półtorej godziny przed snem przyciemnić nieco oświetlenie do poziomu 2000 K. Taka barwa światła odpowiada kolorowi zachodzącego słońca, co wspomaga regulację naturalnego rytmu dobowego i znacznie ułatwia zasypianie.

Z kolei, jeżeli mamy trudności z porannym wstawaniem, to rano ustawny oświetlenie na 4000- 5000 K. Takie intensywne światło o chłodnym charakterze pomoże nam szybciej się obudzić i doda energii do działania.

lampy stojąc do sypialni w stylu skandynawskim

Jak wybrać lampę do sypialni?

Sypialnia to nie miejsce na ogromne wiszące żyrandole, czy wielkie dekoracyjne abażury. Jako górne oświetlenie wybierzmy raczej klasyczną lampę ze szkła w mlecznym spokojnym kolorze.

Dobrym pomysłem jest również instalacja niewielkich punktów świetlnych na suficie lub na ścianach na przykład w pobliżu szaf, co ułatwi rano znalezienie odpowiednich ubrań.
Lampki nocne powinny być niewielkie, ale mieć takie możliwości świetlne, aby bez problemu można było na przykład czytać. Mogą to być zarówno lampy z regulowanym ramieniem większe lub mniejsze, stojące na szafce nocnej lub na podłodze. Sprawdzą się również niewielkie lampki mocowane na ścianie jak kinkiet lub przykręcane do półki, czy blatu stolika. Pamiętajmy, by ustawić lub zamontować je tak, aby oświetlały wyłącznie naszą stronę łóżka i nie utrudniały zaśnięcia partnerowi.

Kolor obudowy lamp do sypialni dopasujmy do jej wystroju. Możemy zrobić to na zasadzie komplementarności, dobierając barwy podobne do tych, które dominują w pomieszczeniu, lub zdecydować się na kontrastowy kolor.

Jeśli budujemy dom, o tym ile punktów świetlnych i w jakich miejscach chcemy mieć w naszej sypialni, powinniśmy pomyśleć już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Warto oprawy do oświetlenia ogólnego oraz te punktowe umieścić na różnych obwodach, co umożliwi ich niezależne włączanie i wyłączanie.

Redakcja HedoDesign

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zasady higieny snu
wpływ słońca na organizm
Nowoczesny Monitoring Domu

Jesteś zainteresowany reklamą?