Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Żaluzje wewnętrzne czy zewnętrzne? Które są bardziej przydatne?

24 marca 2020

Światło naturalne jest nam potrzebne do życia. Jego obecność poprawia nam nastrój, wpływa na lepszą koncentrację oraz zwiększa energię do działania. Organizm potrzebuje też promieni słońca do wytwarzania witaminy K, niezbędnej do życia. Dlatego też staramy się zrobić wszystko, żeby było go w naszych wnętrzach jak najwięcej.

Dziś jednak opowiemy o sytuacji odwrotnej – kiedy potrzebujemy zasłonić okna. Może na to wpływać chęć zmniejszenia ilości światła we wnętrzach, ale nie tylko. Rozwiązaniem jest montaż rolet zewnętrznych lub wewnętrznych.

Jaka jest między nimi różnica? Które lepiej stosować? O tym przeczytacie w dzisiejszym tekście – zapraszamy do lektury.

Do czego służą oba rodzaje rolet?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje żaluzji – wewnętrzne i zewnętrzne. Każde z nich mają nieco inne zastosowanie, choć na pierwszy rzut oka efekt jest podobny – osłaniają okna. Spróbujmy zatem na początek ustalić, do czego warto stosować każdy z rodzajów.

Rolety wewnętrzne – komfort mieszkania i dekoracja

Rolety montowane we wnętrzach, na powierzchni okien, w głównej mierze zastępują tradycyjne zasłony i gęste firany. Pomagają zacienić pomieszczenia oraz nieco obniżają temperaturę.

Spośród najczęściej stosowanych rozwiązań, ze względu na konstrukcję, wyróżnia się rolety:

  • rzymskie, łączące funkcjonalność rolet z wyglądem zasłon, szyje się je ze sztywnej tkaniny, która tworzy dekoracyjne fałdy;
  • austriackie, podobnie jak rzymskie, zastępują tekstylne zasłony. Wyróżniają je mocne, ozdobne drapowania tkaniny;
  • dzień / noc, to płaskie płachty, składające się z naprzemiennie położonych pasów prześwitującej i zaciemniającej tkaniny. W zależności od sposobu ustawienia można uzyskać efekt pełnego lub częściowego zacienienia wnętrza;
  • plisowane są niezmiernie popularne. Składają się z harmonijek (w prowadnicach lub wolnowiszących). Można je dopasować do wszystkich kształtów okien;
  • dachowe, płaska płachta tkaniny w prowadnicach, najczęściej wykorzystywana w oknach dachowych, którym zawdzięcza nazwę;
  • wertykalne, zamiast poziomych plis, występują fałdy pionowe, połączone na dole łańcuszkami;

W zależności od prywatnych preferencji oraz stylu wnętrza, można zdecydować się na inne rozwiązania. W klasycznych aranżacjach sprawdzają się rolety tkaninowe, z dużą ilością drapowań. Do nowoczesnych lepiej nadają się plisy lub dzień / noc. Coraz częściej można też spotkać rolety z aluminium lub drewna.

Rolety zewnętrzne – nie tylko cień i chłód

Oprócz rozwiązań do wnętrz, można także skorzystać z żaluzji zewnętrznych, wykonanych z trwałego metalu. Są to rozwiązania zdecydowanie bardziej wielofunkcyjne.

Podobnie jak wcześniej opisane, zacieniają wnętrza oraz obniżają temperaturę. W zimie pomagają również utrzymać ciepło pomieszczeń, wpływając na obniżenie kosztów ogrzewania.

Wysokiej klasy rolety zewnętrzne służą także jako bariera akustyczna, chroniąca przed hałasami z zewnątrz. Stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe, utrudniające dostanie się do wnętrza nieproszonych gości.

Wymienia się trzy rodzaje rolet zewnętrznych:

  • elewacyjne, montowane bezpośrednio do elewacji tuż nad oknem (prowadnice we wnęce okiennej). Nie należą jednak do najbardziej estetycznych, ze względu na wypustki, na których gromadzi się kurz;
  • naokienne, zakładane we wnęce okiennej do ramy okna i profili pionowych. Ich wadą jest dość znaczne ograniczenie dostępu słońca, ze względu na instalację zachodzącą na szyby;
  • nakładane na okna, z ukrytą niemal całkiem instalacją, wybierane przy wymianie okien, gdyż montuje się je powyżej górnej krawędzi ramy okiennej.

Wielką zaletą rolet zewnętrznych jest także wybór wariantu sterowania. Można na przykład zdecydować się na tańsze rozwiązania ręczne, w których opuszcza się i podciąga rolety z pomocą taśmy, znajdującej się we wnętrzu domu.

Znacznie bardziej praktyczne są jednak rolety sterowane elektrycznie. Jest to możliwe, dzięki specjalnemu włącznikowi żaluzjowemu (roletowemu), który umieszcza się w pobliżu okien we wnętrzu. Jest on wyposażony w dwa przyciski, służące do opuszczania lub podnoszenia rolet.

Jeszcze wygodniejszy jest wariant z pilotem lub włączenie żaluzji zewnętrznych do systemu Smart House. Umożliwia to zdalne sterowanie każdą z rolet indywidualnie, dla zapewnienia we wnętrzu najbardziej komfortowych warunków. Artykuły niezbędne do zastosowania takiej instalacji, można znaleźć w sklepie Gajwer.pl.

Które rolety wybrać?

Oba rodzaje rolet mają szereg praktycznych zalet i niezmiernie uprzyjemniają korzystanie z pomieszczeń w bardzo słoneczne dni. Jeśli zależy nam na względach czysto estetycznych, świetnie sprawdzają się dekoracyjne rozwiązania do wnętrz. Dla wszystkich szukających rozwiązań kompleksowych – ochrony przed światłem, dźwiękami i intruzami, zdecydowanie lepsze są rolety zewnętrze wpisane w inteligentny dom.

Redakcja HedoDesign

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zasady higieny snu
wpływ słońca na organizm
Nowoczesny Monitoring Domu

Jesteś zainteresowany reklamą?