Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Projekty domów parterowych – poznaj wady i zalety ich budowy

24 września 2019 projekty domów parterowych

W dzisiejszym projektowaniu domu jednorodzinnego nie ma rzeczy niemożliwych. Dom parterowy nie jest tu wyjątkiem i da się go postawić nawet na wąskiej działce. Jednak sama konstrukcja domu parterowego ma oczywiście swoje zalety i wady, powinniśmy je wziąć pod uwagę jeśli rozważamy jego budowę.

Wady w projektach domów parterowych – potrzebna duża działka 

Zacznijmy od strony mniej przyjemnej czyli od wad projektów domów parterowych. Przede wszystkim, aby wybudować dom parterowy musimy mieć odpowiedniej wielkości działkę. Jako, że jego przestrzeń rozkłada się  w poziomie (zwłaszcza przy braku poddasza i podpiwniczenia) zmniejsza się miejsce na działce. Oczywiście można postawić dom na wąskiej działce, ale parterowy będzie bardzo mały, najwyżej dla singli lub dla pary. Musimy przecież pamiętać o zasadach oddalenia ścian domu od granic sąsiadujących działek, które regulują przepisy prawa budowlanego.

Wady projektowania domów parterowych – koszt dachu i instalacji 

 Koszty budowy domu parterowego mogą przekroczyć te dla domu piętrowego, jeśli powierzchnia użytkowa ma być większa niż 150 m2. Wiąże się to z koniecznością wylania większych fundamentów oraz zbudowania odpowiednio dużego dachu. W dużym domu parterowym trudno  jest zebrać wszystkie niezbędne instalacje w jednym miejscu, czasami więc koszta samych rur mogą okazać się większe od tych w domu piętrowym. Trudniej jest też o osobne strefy w domu parterowym. Jest to możliwe za pomocą zastosowania różnych nietypowych rozwiązań architektonicznych jednak zwiększają one koszty budowy. Wobec powyższego należy pamiętać, że przy projekcie domu parterowego musimy wziąć pod uwagę wiele nieelastycznych czynników oraz myśleć bardzo perspektywicznie.

Zalety w projektach domów parterowych – eliminacja schodów czyli wygoda w poruszaniu się 

Niewątpliwą zaletą domów parterowych jest jeden poziom. Obniża to koszty budowy domu o cenę wykonania schodów, a to one mocno ją windują. Poza tym brak schodów to brak kłopotów z wejściem na nie, co jest ważne dla osób w podeszłym wieku, osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy o kulach.  Poruszanie się tylko po parterze, na którym znajdziemy wszystko co jest nam potrzebne znacznie ułatwia nam funkcjonowanie. Takie rozwiązania znajdziesz tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe,powierzchnia-uzytkowa_0-70.html. Poza tym możemy w przypadku osób na wózku od razu zaplanować i urządzić w taki sposób wnętrze, żeby pozostawało dużo miejsca i by łatwo było się na wózku poruszać. Nie musimy montować żadnych wysięgników na schodach, gdyż problem z nimi związany w domu parterowym po prostu nie istnieje. Poprzez eliminację schodów eliminujemy ewentualne wypadki z udziałem małych dzieci. Jak wiadomo za maluchami czasami ciężko nadążyć i nie zawsze uważają one na siebie. Przez brak schodów mamy z głowy jedno niebezpieczeństwo a mianowicie ryzyko upadku ze schodów i złamanie sobie nogi czy ręki.

Zalety projektów domów parterowych – energooszczędność 

 Dom parterowy jest też najłatwiej dostosować do technologii energooszczędnych. Zwłaszcza jeżeli ma niewielką powierzchnię użytkową. Prosta bryła, dach jednospadowy i zastosowanie zasad odpowiednich dla domów energooszczędnych lub słonecznych zapewnią stałe oszczędności na rachunkach za zużycie energii. Dom parterowy jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie kompleksowość, oszczędność i funkcjonalność. Oraz dla tych, którzy za cel obrali sobie mniejszy dom na nieco większej działce (nie musi ona być ogromna). Amatorów ogrodnictwa ucieszy fakt, że można z parterowego domu uczynić niejako jedność z ogrodem. Mamy tu na myśli rzecz jasna odpowiedni projekt z zastosowaniem przeszkleń i odpowiednich przejść oraz architektury i roślinności w taki sposób że zlewałyby się w pewnym momencie. Zatem można stworzyć z parteru i ogrodu jeden poziom i przechodzić z jednego w drugie bardzo płynnie. Możemy zyskać dodatkową przestrzeń w domu parterowym poprzez budowanie podpiwniczenia lub poddasza. Jedno i drugie możemy zaadoptować na cele użytkowe zachowując sam parter wyłącznie na przestrzeń mieszkalną. Przy nie najmniejszej działce możemy z powodzeniem wybudować dom parterowy przytulny, funkcjonalny i nawet energooszczędny dla kilkuosobowej rodziny. Skoro można się pomieścić w mieszkaniu w bloku, tym bardziej nie ma przeszkód aby tak się stało w domu.

Redakcja HedoDesign

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zasady higieny snu
wpływ słońca na organizm
Nowoczesny Monitoring Domu

Jesteś zainteresowany reklamą?