Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Magnesy neodymowe – gdzie można je wykorzystać?

28 października 2021 magnesy neodymowe

Magnesy neodymowe cenione są za swoją niezwykłą wytrzymałość, oceniane jako najsilniejsze magnesy na świecie. I to mimo swoich niewielkich rozmiarów. Dowiedzmy się o nich więcej!

Magnesy neodymowe – co to?

Za moc magnesów neodymowych odpowiada ich konstrukcja, złożona z kilku składników. Idealnie dobrane proporcje sprawiają, że magnesy są w stanie wytwarzać silne pole magnetyczne. Dostępnych jest ich kilka różnych rodzajów  – pierścieniowe, płytkowe i magnesy neodymowe walcowe z klejem lub bez. Jak wspomnieliśmy, magnesy tworzą różne składniki, poznajmy je!

To mieszanka żelaza, boru i oczywiście neodymu. Takie połączenie powoduje, że magnesy wykazują dużą moc oraz trwałość. Wystarczy wzbogacić je kilkoma dodatkami, żeby jeszcze bardziej poprawić ich właściwości – większą odporność na kruszenie, uszkodzenie, czy możliwość stosowania w wysokich temperaturach (od 120 do nawet 230 stopni Celsjusza).

Oznaczenia magnesów neodymowych – o czym mówią?

Magnesy neodymowe są specjalnie oznaczone zestawem liter i cyfr (np. N38, N42). To tzw. specyfikacja materiałów, z których wykonano magnes. Litery (jak N, M, H, SH, UH, EH) określają maksymalną dopuszczalną temperaturę dla danego magnesu. Przykładowo model z oznaczeniem N jest przeznaczony do pracy w temperaturze 80 stopni Celsjusza. Trochę lepsze pod tym kątem ma właściwości magnes H – 120 stopni Celsjusza. Liczby (np. 38,40) zaś określają, jaka jest siła magnesu – wyrażone są w MGOe.

Magnesy neodymowe – rodzaje i zastosowanie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dostępnych jest kilka rodzajów magnesów neodymowych: płytkowe, walcowe, pod śrubę, z klejem.

  • Pierwsze z wymienionych – płytkowe wykorzystuje się w wielu urządzeniach elektronicznych. Spotykane są w wielu miejscach: drzwiach, zatrzaskach, uchwytach do noży. To również magnesy na lodówkę.
  • Kolejne z nich – walcowe zaliczane są do najsilniejszych modeli. Bardzo wytrzymałe o niewielkich rozmiarach, stosowane są w wielu obszarach: medycynie, handlu, w branżach zajmujących się tworzeniem różnych przedmiotów: słuchawek, silników, mierników, klipsów itp.
  • Dostępne są również magnesy neodymowe z klejem. A jeśli już mowa o kleju to istnieje dedykowana grupa magnesów z klejem 3M – idealne, gdy nie ma możliwości, by przymocować magnes na śrubę. Są małe, a jednocześnie charakteryzuje je duża siła, nieprzypadkowo więc wykorzystywane są w wielu miejscach: szkołach, biurach itp.
  • Innym rozwiązaniem jest magnes neodymowy pod śrubę, w sam raz do wykorzystania na powierzchniach niemagnetycznych, czuli na plastiku, drewnie czy metalu. Magnes montuje się szybko i bezproblemowo.

Jak widzimy, magnesy neodymowe są nieocenioną pomocą w zdecydowanej większości dziedzin. Nieprzypadkowo cieszą się tak ogromną popularnością i ciężko je czymś innym zastąpić.

Redakcja HedoDesign

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zasady higieny snu
wpływ słońca na organizm
Nowoczesny Monitoring Domu

Jesteś zainteresowany reklamą?