Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Kącik jadalny w małej kuchni

18 marca 2019 kącik jadalny

Urządzanie niewielkich pomieszczeń to zawsze duże wyzwanie. A tym bardziej jeśli chodzi o kuchnie. W jej przypadku liczymy dosłownie każdy centymetr. Warto jednak nieco pogłówkować i znaleźć choć niewielki skrawek miejsca na stół, gdzie to w towarzystwie najbliższych zjemy wspólnie posiłek.Posiadając kącik jadalny w kuchni możemy liczyć na wiele zalet. Przede wszystkim gotując i jedząc właśnie w tym pomieszczeniu możemy być pewni, że nasze ciuchy nie przejdą aromatem jedzenia i wychodząc z domu nie będziemy musieli walczyć z niepożądanymi zapachami. To już powinno nas przekonać do tego, by w naszej kuchni pojawił się choć niewielki stolik.

Stół? To priorytet!

Kącik jadalny to przede wszystkim stół. A do niego odpowiednia ilość krzeseł. Niestety dysponując niewielką kuchnia nie możemy pozwolić sobie na pierwszy lepszy mebel, który bardzo się nam podoba. Zanim zaczniemy płacić za zakupy warto najpierw sprawdzić jakie wymiary powinien mieć nasz optymalny stół. A o nim w dużej mierze decyduje wielkość kuchni. Zastanówmy się zatem jakie będą idealne wymiary blatu do spożywania posiłku dla jednej osoby. Będzie wyglądało to następująco: szerokość ok. 60 cm, głębokość ok. 30 cm. Następnie zastanówmy się na ile osób ma być dany stół i pomnóżmy o tę liczbę podane wymiary. To tyczy się kwadratowych czy też prostokątnych stołów. Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, gdy interesuje nas okrągły stół. Tutaj uwagę należy zwrócić na średnicę, która np. dla dwóch osób wynosi ok. 75 cm. W każdym przypadku ważna jest wysokość stołu. Optymalna będzie wynosić ok. 73 cm. W sklepach zazwyczaj mamy możliwość sprawdzenia mebli. Warto wtedy usiąść przy stoliku i sprawdzić go razem z krzesełkami.

A co jeśli stół nie zmieści się w naszej kuchni?

Urządzanie kuchni, która ma niewielką powierzchnię stawia przed nami większe wymagania. Zazwyczaj typowe stoły się w niej nie zmieszczą i jesteśmy zmuszeni szukać alternatywy. Jedną z nich jest blat, który mocowany jest do ściany. Na czas posiłku podnosimy go, a następnie opieramy na podpórce. Po zjedzonym posiłku blat opuszczamy i możemy cieszyć się większą powierzchnią. To rozwiązanie jest bardzo popularne i występuje w wielu mieszkaniach. Ale na tym nie koniec pomysłów. Kolejnym jest przedłużony blat. Bardzo często stanowi przedłużenie ciągu szafek. Następną opcją jest wysuwany blat. Idealnie potrafi zastąpić klasyczny duży stół. W tym przypadku musimy jednak pomyśleć o tym już na etapie jakim jest projekt mebli do kuchni. Najczęściej wykonuje się takie meble na zamówienie. W ostateczności zostaje nam parapet. Możemy go nieco zmodyfikować i zamontować nieco szerszy, by wygodniej spożywało się przy nim posiłki. Jego kolor może przypominać kolor naszych mebli, by wszystko stanowiło całość i dobrze się eksponowało. Choć to jedno z ostatnich pomysłów to okazać może się jednym z najlepszych. W końcu wielu z nas lubi obserwować to co dzieje się na zewnątrz, a w tym przypadku mamy właśnie taką możliwość. Wszystko zależy jednak od naszych funduszy i powierzchni kuchni.

Redakcja HedoDesign

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zasady higieny snu
wpływ słońca na organizm
Nowoczesny Monitoring Domu

Jesteś zainteresowany reklamą?