Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Ciekawostki o drewnie – Fakty i mity o surowcu meblowym

8 stycznia 2019 pień - ciekawostki o drewnie


Jednym z najstarszych surowców, którym człowiek posługuje się od lat, jest drewno. Mimo, że stosujemy go na co dzień, to nie każdy wie o jego szczególnych właściwościach. Poznajmy mało znane ciekawostki o drewnie.

Oddycha – nie oddycha

Drewno samo w sobie nie oddycha. Proces ten (zwany fotosyntezą) występuje jedynie w liściach i igłach rośliny. Swoiste „oddychanie” drewna następuje w zupełnie inny sposób. Absorbuje ono parę wodną i oddaje ją w momencie, gdy wyczuje, że powietrze wokół jest zbyt suche.W ten sposób drewno reguluje wilgotność danego pomieszczenia. Przykładowo: armatury drewniane, umieszczone w łazience, wchłaniają nadmiar pary wodnej i oddają ją, gdy zachodzi taka potrzeba. Regulują także suche powietrze, powstałe z powodu ogrzewania naszego domu. Efekt ten jest szczególnie widoczny zimą, gdy palimy w piecach i kominkach.

Dla bogaczy

Jakie drewno jest najdroższe? To rzadko spotykane, pochodzące z Nowej Zelandii drewno kauri, w Polsce znane jako „agatis nowozelandzki”. Drzewa kauri były powszechnie wycinane za czasów kolonii brytyjskich. Służyły do budowy statków i łodzi. Nierzadko rosną na bagnach, wchłonięte przez nie. Wydobywa się je do produkcji mebli, a obecnie także gitar. Jeśli chodzi o budowę, to drzewa kauri są proste, mierzą ponad pięćdziesiąt metrów wysokość, a ich korona zaczyna się bardzo wysoko. Nic dziwnego, że drewno to uchodzi za ekskluzywne i najdroższe.

Przesądy

Każdy z nas zapewne słyszał o „odpukaniu w niemalowane drewno”. Przesąd ten pochodzi od marynarzy, którzy wierzyli, że czynność ta ochroni ich przed niebezpieczeństwem i przepędzi złe duchy. W związku z tym, przed rejsem, sprawdzali jakość i solidność statku pukając w drewniany maszt i kadłub. Gdy usłyszeli czysty dźwięk, to mogli być pewni, że statek jest bezpieczny. Tępy odgłos natomiast świadczył o tym, że drewno, z którego jest wykonany, jest spróchniałe i nie nadaje się do użytku.

Księżycowe drewno

Na świecie popularny jest mit o księżycowym drewnie. Są to drzewa ścinane zimą przy odpowiedniej fazie księżyca. Miało to zagwarantować najwyższą jakość drewna. Z niego wybudowano największy drewniany kościół w Europie Środkowej, znajdujący się w Clausthal-Zellerfeld w Niemczech. Podobnym przesądem jest ścinanie świerka tuż przed nowiem, co ma zwiększyć jego trwałość i odporność

Przyszłość leży w drewnie

Obecnie drewno uważane jest za „surowiec przyszłości”. Dzieje się tak przez jego naturalność i właściwości izolacyjne. Jest ono coraz popularniejsze w domach i budynkach komercyjnych (ok. 16% budowanych domów jest z drewna). Ciekawe są również znane budowle, powstałe na bazie tego surowca. Jest to m.in. LifeCycle Tower (27-metrowy budynek z drewna).

Redakcja HedoDesign

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zasady higieny snu
wpływ słońca na organizm
Nowoczesny Monitoring Domu

Jesteś zainteresowany reklamą?