Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

(Re)imagine – jak zmieni się miejsce pracy

22 września 2020

Stopniowe znoszenie obostrzeń sprawia, że coraz częściej mówimy o końcu pandemii koronawirusa i stopniowym powrocie do normalności. Niestety, specjaliści nadal ostrzegają przed kolejną falą zachorowań oraz zalecają ostrożność. Niezależnie od tego, czy rzeczywiście możemy mówić o zmniejszonej liczbie przypadków, czy też nadal utrzymuje się ona na wysokim poziomie, jedno jest pewne: praca w biurze wygląda obecnie zupełnie inaczej. Reorganizacja firmy wymuszona przez pandemię wprowadziła nowe rozwiązania, mające na celu ochronę pracowników. Praca w systemie zmianowym i dodatkowe środki ochrony osobistej to tylko niektóre z wprowadzonych zmian. Jak wygląda obecnie nowa rzeczywistość w biurach i w jaki sposób umożliwić pracownikom bezpieczny powrót do wykonywania obowiązków?

Praca zdalna – przywilej czy uciążliwy obowiązek?

Zanim wieści o nowym wirusie obiegły cały świat, wiele firm umożliwiało pracownikom pracę zdalną na zasadzie przywileju. Nie była traktowana jako „pełnowymiarowe” wypełnianie obowiązków, a pracodawcy niechętnie godzili się na nieobecność pracowników w biurach. Koronawirus sprawił, że praca zdalna w wielu przypadkach stała się jedynym sposobem na to, by firma mogła funkcjonować. Dla niektórych brak porannych dojazdów i możliwość pracy we własnym salonie to niemal spełnienie marzeń; nie każdy jednak podchodził do tych zmian z entuzjazmem. Wielu pracowników skarżyło się na brak warunków do pracy zdalnej w domu oraz trudności z koncentracją. Innym z kolei pracować efektywnie nie pozwalała obecność domowników, a w szczególności małych dzieci. Obecnie część pracowników nadal preferuje pracę zdalną, jednak aby biuro funkcjonowało prawidłowo, niezbędna jest reorganizacja firmy i przygotowanie bezpiecznych stanowisk dla wracających do swoich obowiązków pracowników. W jaki sposób można to zrobić?

Ocena ryzyka zawodowego a koronawirus

Ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkowa dla każdej firmy – odpowiedzialność za jej prawidłowe przeprowadzenie spoczywa na pracodawcy, choć mogą zajmować się nią także specjaliści ds. BHP lub eksperci zewnętrzni. Ocena polega na zbadaniu wszystkich aspektów pracy w celu sprawdzenia, jakie zagrożenia w środowisku pracy mogą mieć negatywny wpływ na życie lub zdrowie pracowników. W przypadku wykrycia zagrożeń należy dążyć do ich wyeliminowania lub ograniczenia ryzyka zawodowego i negatywnych skutków. Aktualizacji oceny ryzyka zawodowego należy dokonywać w przypadku stworzenia nowego stanowiska pracy, wprowadzenia nowych technologii lub maszyn, przy zmianie przepisów oraz w przypadku wprowadzenia zmian w stosowanych środkach ochrony zbiorowej lub indywidualnej. Pojawienie się koronawirusa w Polsce spowodowało wdrożenie ograniczeń mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby.

Dodatkowe środki ochrony osobistej – o co należy zadbać?

Obowiązek zasłaniania ust i nosa nakłada na pracowników konieczność noszenia maseczek lub przyłbic; jeśli możliwe jest zorganizowanie stanowisk w taki sposób, by pracownicy mogli zachować dystans społeczny, warto wyposażyć biurka w dodatkowe osłony z pleksi. Kluczową kwestią w okresie pandemii są także środki do dezynfekcji. Pracownicy muszą mieć możliwość regularnego dezynfekowania rąk, a odkażanie powierzchni biurowych powinno być przeprowadzane codziennie. Szczególnie trudne zadanie stoi przed pracodawcami w biurach typu open space: otwarta przestrzeń jeszcze do niedawna umożliwiała pracownikom swobodny kontakt i ułatwiała przepływ informacji. Obecnie ta zaleta zmieniła się w wadę, ponieważ praca indywidualna bez kontaktu z innymi pracownikami w takich warunkach jest znacznie utrudniona. Prostym i jednocześnie wyjątkowo skutecznym rozwiązaniem jest wprowadzenie specjalnie zaprojektowanych kabin akustycznych.

Budki akustyczne hushWork: sposób na bezpieczną pracę

Zmiana biura typu open space w przestrzeń biurową umożliwiającą każdemu z pracowników wypełnianie obowiązków w odosobnieniu wymaga generalnego remontu. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wielomiesięczne prace remontowe, postaw na alternatywę: mobilne buki akustyczne z powodzeniem zastępują pomieszczenia do pracy indywidualnej. HushWork to nowoczesne, kompleksowo wyposażone kabiny, w których pracownicy mogą bez problemu odbyć rozmowy telefoniczne czy ukończyć pracę nad projektem. Każda z kabin tworzy niezbędną przestrzeń do pracy, a ich wymiary pozwalają na ustawienie budki w firmie nawet w przypadku niewielkiej przestrzeni biurowej. Chcesz w prosty sposób zapewnić komfortowe warunki dla większej liczby pracowników? HushTwins to dwie połączone ze sobą kabiny z kompletnym wyposażeniem. Wewnątrz pracownicy znajdą nie tylko biurko, ale również wygodną sofę, a wentylacja oraz oświetlenie pozwalają na komfortową pracę. Budki Hush łączą w sobie funkcjonalność i nowoczesny design; jeśli szukasz rozwiązania, które zapewni pracownikom nie tylko bezpieczeństwo, ale również poprawi ich warunki pracy, mobilne budki Hush to strzał w dziesiątkę! Zajrzyj na stronę producenta (https://mikomaxsmartoffice.com/pl/) – w ofercie z pewnością znajdziesz budki idealnie dopasowane do twoich potrzeb.

Redakcja HedoDesign

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zasady higieny snu
wpływ słońca na organizm
Nowoczesny Monitoring Domu

Jesteś zainteresowany reklamą?