Urządzenie otwartego salonu nie jest prostą sprawą. Zwykle trzeba go bowiem połączyć z przestrzenią jadalnianą lub kuchenną, a to wymaga odpowiedniego dopasowania mebli i dekoracji. Oczywiście można postawić również na kontrast. Jednak ważne, by poszczególne elementy dobrze się komponowały, dlatego dziś doradzimy jak urządzić salon bez ścian działowych. Nasze propozycje pomogą uzyskać odpowiedni efekt dla wybranej aranżacji.
Jak łączyć elementy na otwartej przestrzeni w minimalistycznym stylu?
Jedną z propozycji urządzenia salonu bez ścian działowych jest wykorzystanie bieli w aranżacji. W tym przypadku ściany malujemy w kolorze rozbielonej szarości i dobieramy meble o neutralnej barwie. Białe komody z matowym wykończeniem doskonale się sprawdzą, choć można postawić również na te na wysoki połysk z wyfrezowanymi uchwytami. W minimalistycznym stylu mniej znaczy więcej, dlatego meble ograniczamy do absolutnego minimum. W tym przypadku zachowujemy jak najwięcej wolnej przestrzeni użytkowej. Możemy zatem obok komody postawić jeszcze regał na książki a ostatnim akcentem będzie komplet wypoczynkowy pokryty tapicerką z białej eko skóry lub stapiający się z tłem w odcieniu rozbielonej szarości. Nie będzie tu żadnych dekoracji poza zegarem ale takim niezwykle uproszczonym, który posiada jedynie wskazówki godzinowe, a na tarczy nie widnieją dodatkowe liczby. Można sobie jeszcze pozwolić na duży szary wazon, w którym zamiast kwiatów umieści się dekoracyjne gałęzie pomalowane na biało.
Połączenie stylistyki retro i nowoczesnej – jak zrobić to dobrze?
Salon bez ścian działowych można urządzić również w stylistyce eklektycznej. Połączenie nowoczesnych elementów z tymi w estetyce retro doskonale sprawdza się na dużej przestrzeni. Zatem wybierając komody na wysokich nóżkach w stylu skandynawskim można zestawić je z witryną w stylu retro. Warto przy tym pamiętać o dopasowaniu kolorystycznym. Wtedy osiągnie się lepszy efekt. W tak urządzonym wnętrzu sprawdzi się jeszcze sekretarzyk lub toaletka w stylu art deco. Komplet wypoczynkowy można z kolei wybrać w nowoczesnej stylistyce nawiązującej do retro, z widocznymi pikowaniami na oparciach. Połyskujące fronty meblowe dobrze komponują się z tapicerką skórzaną. Z kolei matowe świetnie pasują do tej imitującej welur czy kaszmir.
Eklektyzm w postaci pop art i hi-tech
Bardzo ciekawą propozycją jest urządzenie salonu w stylistyce pop art i dodanie elementów hi-tech. Tutaj doskonale sprawdzą się fotele jaja czy z wezgłowiem w kształcie serca. W przypadku sof można zdecydować się na te posadowione na metalowym stelażu i utrzymane w jaskrawej kolorystyce. Świetnie skomponuje się połączenie trawiastej zieleni z musztardową żółcią, a także bardziej klasyczne połączenie intensywnej czerwieni i bieli. Warto w ten lub podobny sposób zestawić ze sobą fotele i sofę. Intensywne barwy tapicerki można z powodzeniem połączyć z odpowiednim odcieniem mebli, takich jak komody i regały. Zawsze można również nieco podrasować ich design, dokupując naklejki na fronty. Elementem hi-tech będzie z pewnością oświetlenie. Doskonale sprawdzą się plafony, które są kwintesencją nowoczesnego stylu. Jeśli w salonie planuje się stworzenie sufitu podwieszanego lub napinanego, świetnym rozwiązaniem będą także lampki led. Wnęki i szklane półki można podkreślić taśmami led.
Połączenie surowego industrializmu z praktycznym stylem skandynawskim
W przestronnym wnętrzu bardzo dobrze sprawdza się połączenie surowego industrializmu z praktycznym stylem skandynawskim. Świetnie sprawdzą się meble łączące elementy drewnopochodne i metalowe. Można również postawić na bryły na nóżkach, charakterystyczne dla stylistyki skandynawskiej i dodające wnętrzu lekkości. Można również postawić na meble typu komody, regały i witryny w stylu industrialnym i do nich dobrać meble tapicerowane w stylu skandynawskim.
Możliwości urządzenia salonu bez ścian działowych jest bardzo wiele. Trzeba pamiętać, by nie przytłoczyć wnętrza zbyt dużą ilością mebli, tak by zachować funkcjonalność. Warto również odpowiednio operować formą i kolorystyką.