Zielony dach to ogród założony bezpośrednio na dachu. Jego historia jest równie długa, co fascynująca. Przy niektórych rodzajach inwestycji warto rozważyć tego typu zadaszenie z ogrodem w jednym. Może to być świetna ozdoba dla domu i fantastyczne miejsce do spędzania wolnego czasu!
Historia zielonych dachów
Taki sposób zagospodarowywania przestrzeni miejskiej został wymyślony w zasadzie już w starożytności. Wiszące ogrody to piękna historia miłości. Król Nabuchodonozor zlecił ich budowę dla swojej ukochanej żony Amytis. Ogrody te wznosiły się na tarasach, i były przepięknymi, misternymi konstrukcjami, w których trudno było orzec, czy to jeszcze dzieło człowieka, czy już sama natura. Ten pomysł dekorowania budynków zasłynął później w Egipcie i w innych stronach świata, ale wraz z wdrożeniem pomysłów sadzenia roślin w doniczkach, praktycznie umarło to śmiercią naturalną. Dopiero w średniowieczu przypomniano sobie o wiszących ogrodach i zaczęto je tworzyć w zamożnych domach.
Zobacz także: Zielony pokój – jak urządzić?
Współczesne zielone dachy
Obecnie nie tworzy się już raczej pałacowych inwestycji na miarę starożytnego przepychu. Jest nieco inny sposób, bardziej profesjonalny, na zakładanie ogrodów na dachu. W tym celu przydatna jest odpowiednia konstrukcja dachu – nie musi on być płaski, ale powinien posiadać odpowiednie cechy. Warto uwzględnić chęć założenia ogrodu na dachu już na etapie projektowania. W celu stworzenia zielonego dachu, na specjalnej połaci dachowej umieszcza się specjalne warstwy, których ostatnią jest warstwa gruntu, do której wysiewa się trawę i inne rośliny. Na dachu zielonym można zorganizować sobie nawet rabatki kwiatowe, czy uprawiać warzywa i owoce.
Zalety zielonych dachów
Jedną z najważniejszych zalet dachu zielonego jest fakt, że można w ten sposób wygospodarować sobie trochę miejsca na ogród nawet stawiając dom w środku miasta, na bardzo niewielkiej działce. Drugą rzeczą, jest możliwość wypoczywania wśród zieleni – rozłożenie leżaka na trawie ponad ziemią, jest fantastycznym sposobem na spędzenie upalnego dnia. Rośliny na takim dachu rosną doskonale – są cały czas dobrze naświetlone i mają doskonały dostęp do wody opadowej. Warto jednak wybierać gatunki roślin odporne na wiatr i dobrze znoszące duże nasłonecznienie. Woda opadowa zatrzymywana jest w warstwie ziemi, co pozwala zniwelować ryzyko lokalnych podtopień. Dodatkowo, taki dach pozwala nieco obniżać temperaturę wewnątrz budynku. Z pewnością mając warunki do stworzenia takiego dachu, warto się o niego pokusić!