Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Płytki ceramiczne na ścianę w kuchni

22 marca 2019 płytki ceramiczne do kuchni

Wykończenie kuchni jest dość charakterystyczne, gdyż nie powinno się stosować w nim tych samych metod co w sypialni czy salonie. Dlaczego?

Kuchnia jest miejscem, które ma bezpośrednią styczność z naszą żywnością oraz procesem jej przygotowania – z tego powodu musimy dołożyć wszelkich starań, aby w pomieszczeniu tym panowały higieniczne warunki. Do tego dochodzi wilgoć uwalniana podczas gotowania lub używania zlewu, która ma fatalny wpływ na wiele rodzajów ścian. Z tych właśnie powodów należy przyłożyć szczególną uwagę do materiałów wykorzystanych w tym pokoju, dobierając produkty o pożądanych właściwościach.

Jakie materiały stosować w wykończeniu kuchni?

Wybór jest tu niestety dość ograniczony. Ciężko jest znaleźć tworzywa, które zniosą długie użytkowanie w kuchni, pozostając jednocześnie estetyczne, przystępne cenowo i stosunkowo łatwe w montażu. Propozycje składane przez projektantów wnętrz bywają różne – cegły, kamienie lub blachy. Specjaliści z merkurymarket.pl jednak jednogłośnie stwierdzają, że najtrwalszym i najefektywniejszym rozwiązaniem będzie tutaj ścianka z płytek ceramicznych, czyli klasyka. Profesjonaliści polecają tego typu płytki wszystkim tym, którzy chcą postawić na sprawdzone wykończenie, które spełni ich oczekiwania.

Nie oznacza to jednak, że ceramika niczym nas nie zaskoczy. Pomimo, że jest to materiał znany i powszechnie stosowany od niepamiętnych czasów, to co roku ukazują się nowe kolekcje. Co pewien czas pojawiają się na rynku także nowe wariacje płytek, w które wliczyć można:

  • płyty wielkoformatowe
  • płytki heksagonalne
  • płytki mozaikowe
  • płytki ozdobne

Zaskakującą popularność zyskały także te modele, które swoim kolorem i teksturą imitują inne materiały. Ceramikę najczęściej upodabnia się do:

  • drewna
  • kamienia
  • cegły
  • betonu

Można w ten sposób nadać wnętrzu charakterystyczny, przytulny wygląd, nie rezygnując z wytrzymałych i łatwych do utrzymania w czystości płytek.

Jak wyglądają prawidłowo zamontowane płytki?

Eksperci są zgodni, co do tego, że płytki wykazują doskonałe właściwości chłonne i wodoodporne, ale słabym punktem ścian pokrytych ceramiką są odstępy pomiędzy nimi. Aby wykończenie było usztywnione i stabilne, stosuje się warstwę specjalnej fugi. Warto zaznaczyć, że produkt ten należy prawidłowo dobrać do panujących w naszej kuchni warunków. Najlepiej sprawdzą się wodoszczelne fugi o właściwościach przeciwgrzybiczych, gdyż zwiększona wilgotność powietrza w tym pomieszczeniu często prowadzi do powstawania pleśni.

płytki ceramiczne do kuchni

Doradcy z merkurymarket.pl podają, że ilość stosowanej fugi diametralnie różni się w zależności od rodzaju płytek, które mamy zamiar zamontować. W przypadku płyt wielkoformatowych, spoiwo to jest wyraźnie ograniczone, a czasem nawet kompletnie wykluczone z użycia. Stosuje się wyłącznie klej, aby przytwierdzić je do ściany – poza tym odstępy pomiędzy nimi są na tyle niewielkie, że wystarczy dobrze je dopasować, aby zachowały dostateczną szczelność.

O wiele większe ilości fugi będą użyte w przypadku mniejszych płytek bądź ceramiki o nieregularnym kształcie, na przykład klinkieru. Nierówności te stanowią ważny element wystroju, dlatego nie powinno się ich pozbywać przy pomocy pilnika – zamiast tego puste przestrzenie zapewnia się spoiwem, ewentualnie zabezpieczając bardziej narażone miejsca warstwą silikonu i listewką.

Nie tylko prostokąty! Alternatywne, urozmaicone kształty płytek

Chociaż klasyczne płytki używane do kuchennych ścianek kojarzą się z prostymi, prostokątnymi bloczkami, to badania rynku pokazują, że czasy, w których był to domyślny kształt dla ceramiki, już dawno są za nami. Eksperci ze strony merkurymarket.pl podkreślają, że jeśli chodzi o aspekty praktyczne, nie ma żadnej różnicy pomiędzy standardowymi prostokątami a bardziej fantazyjnymi formami płytek. Ważne jest jednak to, aby wybierany wzór właściwie się zazębiał – w przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni poradzić sobie ze zbyt szerokimi odstępami w ceramice.

Najczęściej napotkać się można na płytki sześciokątne, nazywane również heksagonami. Są one dość łatwe w montażu, a prezentują się naprawdę dobrze, dając efekt przypominający nieco wnętrze pszczelego gniazda. Popularnie zamieszcza się na nich ozdobne wzory imitujące teksturę drewna bądź marmuru, przez co wyposażone w nie kuchnia uzyskuje oryginalny, organiczny wygląd, doskonale komponujący się z roślinami doniczkowymi i dużymi oknami.

Nieregularne kształty są powszechnie wykorzystywane w tworzeniu ceramicznych mozaik, które ozdabiają ściany najbardziej stylowych pomieszczeń kuchennych. Te zazwyczaj wykonywane są na zamówienie, dopiero po wizualizacji projektu. Proces ten bywa dość kosztowny, lecz mniej wymagające osoby mogą także zdecydować się na gotowe modele.

Jak trwałe są płytki ceramiczne?

Trwałość to jeden z największych atutów płytek ceramicznych, gdyż przy odpowiedniej konserwacji mogą one służyć przez nieokreśloną ilość czasu. Nie powinno się jednak zapominać o konieczności ich regularnego czyszczenia oraz okazjonalnym wymianom fugi, jeśli ta niszczeje i widocznie wymaga odświeżenia.

Redakcja HedoDesign

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zasady higieny snu
wpływ słońca na organizm
Nowoczesny Monitoring Domu

Jesteś zainteresowany reklamą?