Polerowane posadzki betonowe są obecnie bardzo modne. Tak modne, że wiele osób zastanawia się w jaki sposób wykonać taką podłogę i czy konieczne jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej. Żeby odpowiedzieć chociaż na część pytań zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące niezbędnych prac.
Co to jest beton i co można z nim zrobić?
Zacznijmy od definicji samego betonu. Jest to materiał kompozytowy wykonany z kruszywa połączonego spoiwem cementowym. Dla tych, którzy zastanawiają się, jaka jest różnica między betonem a cementem, prosta odpowiedź jest taka, że cement jest po prostu składnikiem betonu. Zatem posadzki są wykonane z betonu, a nie z cementu.
A co to jest beton polerowany? Jest to zwykły beton poddany procesowi szlifierskiemu i polerskiemu. Po przygotowaniu i wysuszeniu powierzchnia jest najpierw “mielona” za pomocą narzędzi szlifierskich. Szlifowanie dzielone jest na kilka etapów, w czasie których wykorzystywane są tarcze o coraz drobniejszej gradacji, w celu osiągnięcia oczekiwanego profilu. Ostatnim etapem jest polerowanie posadzki betonowej.
Jakie wyzwania wiążą się z montażem betonowej podłogi?
Posadzka betonowa kojarzy się z dużą użytecznością. Jednak, aby osiągnąć efekt pięknie wypolerowanej podłogi trzeba ją poddać skomplikowanym zabiegom. Już sam proces wylewania posadzki betonowej nie jest zadaniem łatwym. Podczas prac należy zadbać, aby materiał miał odpowiednią konsystencję i nie zawierał pęcherzyków powietrza. Podczas wylewania beton musi być idealnie wypoziomowany. Należy także pamiętać o wbudowania złącz dylatacyjnych, które pozwalają uniknąć pękania posadzki podczas użytkowania. Aby dodatkowo wygładzić powierzchnię posadzki używa się specjalnego sprzętu, czyli pływaków mechanicznych. Przesuwają się one po jeszcze mokrym betonie do czasu jego wyschnięcia.
Kolejnymi etapami przygotowania posadzki betonowej są procesy szlifierskie i polerskie. Wszystko to sprawia, że okres przygotowania posadzki nie jest krótki. A poziom skomplikowania powoduje, że powinien zostać zlecony profesjonalnej ekipie budowlanej. W przeciwnym wypadku podłoga nie uzyska oczekiwanego wyglądu. Będzie też bardziej podatna na uszkodzenia.
Czy betonowe podłogi wymagają uszczelnienia?
Beton nie jest materiałem odpornym na zanieczyszczenia. Posadzki betonowe są podatne na plamy z oleju, wody i innych cieczy. Dlatego po zakończeniu procesu polerowania posadzki betonowej wskazana jest jej impregnacja i uszczelnienie. Działania te są bardzo proste i polegają na naniesieniu na posadzkę odpowiednich preparatów.
Impregnację i uszczelnianie należy powtarzać co 2-3 lata. Dzięki temu zyskuje się pewność, że podłoga będzie długo wyglądać tak dobrze jak bezpośrednio po zakończeniu prac polerskich.
Poza okresową impregnacją i uszczelnianiem posadzka betonowa nie wymaga żadnych dodatkowych prac konserwatorskich, a jej utrzymanie w czystości jest niezwykle proste. Do codziennej pielęgnacji wystarczy mop i środek czyszczący. Dodatkowo posadzki betonowe można konserwować dedykowanymi środkami zwiększającymi połysk.