Mimo wciąż zmieniających się trendów minimalizm w mieszkaniu wciąż jest często wybieranym stylem wielu wnętrz. Pomaga on osiągnąć nam nie tylko spokój i harmonię codziennego życia, a także uporządkować przestrzeń, w której na co dzień przebywamy.
Minimalizm w mieszkaniu, jak często błędnie może się wydawać, nie oznacza ograniczenia do minimum ilość mebli, sprzętów, czy różnych dodatków. Niestety niewiele osób wie, że im mniej posiadasz, tym tak naprawdę więcej masz. Idealnie wpasuje się tu cytat: mniej znaczy więcej!
Chcąc urządzić minimalistyczne mieszkanie weź pod uwagę, że wszystkie rzeczy muszą mieć swoją funkcję i miejsce.
Minimalizm w mieszkaniu – od czego zacząć?
Już pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem jest sama świadomość. To dobry początek, by zacząć wprowadzać zmiany. Kolejną rzeczą, którą należałoby zrobić myśląc o minimalizmie to uporządkowanie swojej przestrzeni. Posegreguj przedmioty na kategorię rzeczy, które są ci niezbędne, po te, których nie używasz i chciałbyś się pozbyć.
Nie musisz rzucać się na głęboką wodę. Zacznij pomału i w swoim tempie. Znajdź i poznaj swoją motywację.
Robiąc od razu wszystkie te kroki możesz szybko się zniechęcić. Jest to proces, który trwa. Szczególnie jeśli cały czas otaczałeś się mnóstwem zbędnych rzeczy.
Zobacz także: Jak tanio urządzić mieszkanie – kilka sposobów
Minimalizm w mieszkaniu – czym się charakteryzuje?
Minimalistyczne mieszkanie to nie tylko mniejsza ilość posiadanych rzeczy, ale także określony wygląd pomieszczeń.
W tym stylu dominują kolory, takie jak biały, czarny czy wszystkie odcienie szarości. Zdecydowanie nie ma tu miejsca na kolor.
W minimalistyczne mieszkanie wpasują się idealnie niskie i szerokie meble. Uzyskamy dzięki temu większą powierzchnię użytkową, bez konieczności kupowania dodatkowego wyposażenia.
Minimalizm – ozdoby na stole i ścianach
W minimalistycznym mieszkaniu nie ma miejsca na różnego rodzaju ozdoby. W tym stylu nie możesz sobie pozwolić na udekorowanie stołu, np. kwiatami czy świeczkami.
Na ścianach również nie powinno się nic znajdować. Aczkolwiek, jeśli masz dużo przestrzeni do wykorzystania możesz postawić na jakiś stonowany obraz, najlepiej w jasnych barwach.
Dobrze natomiast sprawdzą się tu rośliny. Ocieplą wygląd mieszkania i nadadzą mu trochę życia, nie zakłócając spójności mieszkania.
Zobacz także: Jak dobrać kolor ścian do mebli?
Minimalizm – dublowanie przedmiotów
Nie dubluj rzeczy, nie idzie to z duchem minimalizmu w mieszkaniu. Postaw na jedną, droższą i sprawdzoną rzecz, z której faktycznie będziesz korzystać. Nie kupuj kilka tańszych, kiedy głównie i tak będziesz używać tylko jednej.
Minimalizm – w szafie i kuchni
Myśląc o minimalizmie nie zapominaj też o uporządkowaniu swojej szafy z ubraniami. Pozbądź się rzeczy, których nie nosisz. Możesz stworzyć sobie, tzw. szafę kapsułową. Ogranicza się ona do, naprawdę, tylko niezbędnych ubrań, jak np. jeansy czy biała koszula.
Minimalizm, mimo że wiele osób to pomija, dotyczy także robienia zakupów spożywczych. Ogranicz się do kupowania żywności, którą na pewno wykorzystasz. Wyrzucanie jedzenia nie powinno mieć tu miejsca.