Wyposażenie wnętrza tylko z pozoru wydaje się łatwym zadaniem, czasami jest wręcz przeciwnie i dobór kolorów, mebli, sprzętów i ozdób spędza nam sen z powiek. Nic dziwnego jest to przecież spora inwestycja, a dobrze urządzone cztery kąty potrafią znacząco podnieść jakość naszego życia.
Meble gotowe czy na zamówienie?
Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku czynników. Wszystko zależy od rozmiarów pomieszczenia, naszych wymagań i preferencji, a także od zasobności portfela. Każdy wybór ma swoje wady i zalety, niżej postaramy się omówić większość z nich.
Zobacz także: Jak tanio urządzić mieszkanie – kilka sposobów
Meble gotowe (plusy)
Wbrew pozorom i obiegowej opinii, gotowe meble to nie jest pójście na łatwiznę. Bogaty wybór wzorów, kolorów i kształtów pozwala stworzyć coś naprawdę nietypowego. Popularne sklepy mają w swojej ofercie setki pozycji, każda z nich zazwyczaj różni się między sobą jeszcze kolorem, więc mimo, że jest to produkt ogólnodostępny, mamy szansę wybrać coś oryginalnego. Poza tym jest to wybór szybki (chociaż nie zawsze łatwy) i relatywnie tani, a meble są zazwyczaj dostępne od ręki, lub czas oczekiwania na wybrany zestaw wynosi do kilku dni. Gotowe meble, możemy też obejrzeć na miejscu, sprawdzić funkcjonalność szafek i półek, zasobność szafy, ułożenie zagłówków, stabilność krzeseł bądź stołu. Wszystko to, co podczas użytkowania mogłoby sprawiać nam kłopot. Jest to na pewno niebywała zaleta, gdyż nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć podczas projektowania swoich własnych mebli.
Meble gotowe (minusy):
Oczywiście nie wszystko jest takie kolorowe, jakby się wydawało na pierwszy rzut oka. Gotowe meble mają też swoje minusy, w tym chyba największy – kształt. Meble ze sklepu tworzone są dla pomieszczeń o standardowych, typowych wymiarach, zazwyczaj kwadratowych lub prostokątnych. Jest to bryła, którą po prostu ustawiamy pod ścianą i pole manewru jest w tym przypadku niewielkie. Dodatkowo ciężko spodziewać się jakichś oryginalniejszych rozwiązań w temacie szafek lub półek, gdyż jest to produkt dostosowany do większości, zbywalny, więc ma się sprawdzić w większości mieszkań lub domów. Możemy wybrać kolor lub czasami ilość elementów, ale to wszystko.
Meble na zamówienie (plusy)
Meble na zamówienie, co oczywiste, są dużo bardziej oryginalne, dzięki czemu możemy nadać pomieszczeniom indywidualnego charakteru i stylu. Odpowiednio wykonane meble mogą podkreślić walory danego pokoju i zakryć jego ewentualne mankamenty. Dostosują się do nietypowych wymiarów i kształtów, takich jak okrągłe bądź owalne pomieszczenia, duże skosy czy uskoki. W meblach robionych na zamówienie, można też zastosować jakieś ciekawe rozwiązania – nietypowo otwierane szafki, ukryte schowki, ruchome elementy itd. Wszystko jest do zrobienia, kwestia tylko znalezienia odpowiedniego fachowca i sięgnięcia głębiej do kieszeni. Dodatkowo robiąc meble na zamówienie, możemy konsekwentnie stylizować każde z pomieszczeń domowych. Jeżeli na przykład jesteśmy miłośnikami Art Deco bądź stylu secesyjnego, w każdym pokoju jesteśmy w stanie trzymać się raz obranego kierunku. Nie ma znaczenia, czy chcemy mieć pięknie wyrzeźbione łóżko, sofę czy komodę – każdemu z tych przedmiotów, można nadać odpowiedni kształt, ponieważ jest robiony od podstaw.
Meble na zamówienie (minusy)
Pierwszym i być może najważniejszym minusem jest cena. Meble robione na zamówienie są dużo droższe od gotowych wyrobów. Cena rośnie też w zależności od stopnia skomplikowania, to znaczy fachowiec inaczej wyceni meble, które po prostu trzeba dostosować do nietypowego pomieszczenia, a jeszcze inaczej wyroby, które będziemy stylizować na poprzednią epokę. Coś za coś, jednak cena potrafi w tym przypadku kilku lub nawet kilkunastokrotnie przekraczać meble z katalogów. Ponadto czas oczekiwania jest także znacznie dłuższy – meble na zamówienie są produkowane od podstaw, czyli wykonawcza musi wybrać drewno, obrobić je, by zbudować finalnie produkt, który zadowoli klienta. Jest to praco i czasochłonne i podobnie jak w przypadku kosztów, czas wykonania rośnie wraz ze stopniem skomplikowania zamówienia.
Meble na zamówienie są też trudniej zbywalne, więc jeżeli po jakimś czasie zmieni nam się gust lub po prostu zdecydujemy się odświeżyć wnętrze, ciężej będzie nam znaleźć klienta na nasze wyposażenie, a jeśli już trafimy na klienta, sprzedamy je zazwyczaj z dużą stratą. Wszystko dlatego, że meble na wymiar to bardzo indywidualna kwestia, więc jeżeli ktoś decyduje się na tego typu wyroby, to zazwyczaj woli nadzorować etapy produkcji od początku.
Meble gotowe czy na zamówienie? Ciężko jednoznacznie wskazać zwycięzcę, gdyż każda z opcji ma swoje zalety i wady. Można też stosować te rozwiązania zamiennie, to znaczy część wyposażenia wybrać z katalogu, a resztę zrobić na zamówienie. Jest to chyba najczęstszy wybór, a wśród zamawianych mebli królują meble kuchenne i łazienkowe, które najczęściej potrzebują odpowiednich, nieznajdowanych nigdzie indziej rozwiązań. Warto rozważyć każdą z opcji przed ostatecznym wyborem, ponieważ jest to wybór nierzadko kosztujący kilka tysięcy, więc dość mocno obciążający standardowy, domowy budżet.