Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Czym jest cebula dymka? Jak ją sadzić?

25 października 2022 cebula dymka


Cebulę uprawia się zazwyczaj na trzy sposoby – z wysiewu, z rozsady lub z dymki. I to właśnie trzecia metoda jest najprostsza i zarazem najczęściej wybierana. Czym jest cebula dymka? Przeczytaj nasz krótki poradnik na temat sadzenia i uprawy dymki.

Czym jest cebula dymka?

Cebula dymka (zobacz: https://florexpol.eu/173-cebula-dymka) to nic innego jak mała cebula zwyczajna, której rozmiary to nie więcej niż 1-2 cm średnicy. Uprawa cebuli z dymki wysianej samodzielnie trwa 2 lata. W pierwszym sezonie z nasion pozyskuje się młode cebulki, a dopiero w drugim z wyhodowanych dymek rośnie cebula właściwych rozmiarów.

Można jednak prościej. Już wczesną wiosną w sklepach ogrodniczych, np. w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol, możesz kupić gotowe młode cebulki, które posadzone w gruncie pozwolą na jesienne zbiory cebuli z własnego ogrodu jeszcze w tym samym roku. Ale to nie wszystkie zalety.

  • cebula z dymki wykazuje większą tolerancję na niekorzystne warunki atmosferyczne, jest również bardziej odporna na choroby,
  • znacznie skraca się okres wegetacji, a zbiory dorodnych cebul wypadają o kilka tygodni wcześniej, niż w przypadku wysiewu nasion do gruntu,
  • cebule wyhodowane z dymki znacznie lepiej znoszą przechowywanie.

 

Wszystkie wymienione atuty sprawiają, że dymka jest często wybieraną metodą na uprawę cebuli. Co ciekawe, wybierają ją nie tylko mniej doświadczeni ogrodnicy, ale też osoby, które chcą zaoszczędzić czas i zmniejszyć nakład pracy.

Jeśli i Ty zdecydujesz się na zakup dymki, koniecznie zwróć uwagę, czy materiał sadzeniowy jest dobrej jakości. Cebulki muszą być zdrowe, jędrne, bez plam, przebarwień i widocznych objawów żerowania szkodników. W innym przypadku plony będą znacznie mniejsze, a same cebule bardziej podatne na niesprzyjające czynniki.

Jak sadzić cebulę dymkę?

W zależności od aktualnych warunków pogodowych dymkę można sadzić do gruntu już na przełomie marca i kwietnia, ponieważ nie jest wrażliwa na spadki temperatur i całkiem nieźle znosi niewielkie wiosenne przymrozki.

Przed zaplanowanym sadzeniem warto przygotować grządki, usunąć chwasty, zastosować nawóz organiczny, np. kompost, a także przekopać i spulchnić podłoże, dzięki czemu samo sadzenie będzie łatwiejsze.

Zaleca się, by rozstawa wynosiła ok. 7 cm pomiędzy kolejnymi cebulkami oraz 30-40 cm pomiędzy rzędami. Jeśli celem sadzenia dymki jest głównie młody szczypiorek, można te odstępy zmniejszyć.

Do gruntu sadzi się cebulkę piętką do dołu i tak, by wierzchołek znajdował się mniej więcej na równi z poziomem podłoża lub trochę wyżej. Posadzenie cebulek zbyt głęboko zahamuje wzrost szczypioru.

Najlepszym stanowiskiem dla dymki są miejsca słoneczne, ciepłe, z dużą ilością naturalnego światła. Podłoże z kolei powinno być żyzne i przepuszczalne, o odczynie 6,5-7,0. W przypadku zbyt niskiej wartości pH trzeba ją podwyższyć za pomocą wapnowania. 

W trakcie rozwoju cebulek nie można zapominać o regularnym odchwaszczaniu grządek. Ważne jest także nawadnianie, aczkolwiek dymka jest tolerancyjna i całkiem nieźle znosi chwilowy brak wody. Jeśli chodzi o nawożenie, to w zupełności wystarczy wzmocnienie naturalnym biohumusem, ewentualnie nawozem mineralnym w niewielkich dawkach.

 

 

 

 

Redakcja HedoDesign

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zasady higieny snu
wpływ słońca na organizm
Nowoczesny Monitoring Domu

Jesteś zainteresowany reklamą?