To właśnie stół w salonie jest głównym elementem tego pomieszczenia. Gromadzi przy sobie nie tylko domowników, ale i gości. Od właściwego rozmieszczenia mebli zależy twój komfort korzystania z nich. Warto więc poświęcić chwilę i dowiedzieć się co wziąć pod uwagę przy wyborze stołu w salonie oraz ile miejsca na niego przeznaczyć. Dobrze ustawiony stół w salonie to podstawa wyglądu i użytkowania całego salonu.
Weź więc pod uwagę, że są pewne standardy co do długości i wyglądu stołu w salonie. Planując zakup stołu nie zapominaj o nich. Przyjęło się, że szerokość powinna wynosić 60 cm dla jednej osoby, a głąb blatu – 40 cm. Zatem pierwszym podstawowym elementem przed podjęciem decyzji, co do stołu w salonie i jego ustawienia, powinno być zastanowienie się ile osób będzie na co dzień z niego korzystało i do czego mebel będzie nam głównie służył.
Czy planujesz, żeby było miejscem spotkań, odpoczynku czy miejscem pracy? Czy chcesz zdecydować się na sam stół czy stół z krzesłami? Ile miejsca na stół masz do wykorzystania? Te wytyczne pomogą nam zdecydować jaki stół wybrać i na jaki blat stołu powinniśmy się zdecydować.
Ile miejsca przeznaczyć na stół w salonie – najważniejsze kwestie
Częstotliwość korzystania ze stołu
Jeśli ze stołu będziesz korzystał codzienne ustaw go tak aby nie przeszkadzał i byś nie musiał przesuwać mebli. Jeśli zaś będzie używany sporadycznie postaw na opcje stołu rozkładanego. Tym sposobem zaoszczędzisz miejsce, a w przypadku kiedy przyjdą goście będziesz mógł w szybki i łatwy sposób uzyskać dodatkową przestrzeń.
Wielkość salonu i przestrzeń do wykorzystania
Pamiętaj, że o wielkości stołu decyduje to jaką masz przestrzeń w salonie do wykorzystania. Czy możesz sobie pozwolić i postawić w nim coś konkretniejszego, czy raczej musisz postawić na coś znacznie mniejszego? Duży salon daje ci większe pole do popisu.
Zobacz także: Co położyć na stół w salonie?
Stół w salonie – na jaki blat się zdecydować?
Stół okrągły
Niezależnie od tego na jaki stół w salonie postawimy warto zwrócić uwagę na wykonanie samego mebla. Dobrze wykonany będzie ozdabiać nasze mieszkanie i posłuży nam na wiele lat.
Na stół okrągły lub owalny warto zdecydować się w większych przestrzeniach. Możesz o nim pomyśleć, jeśli masz małe dzieci lub częstych i licznych gości. Przez brak krawędzi stołu nie musisz martwić się, że dziecko mogłoby się uderzyć i zrobić sobie krzywdę, a i goście nie będą zasiadać na jego rogach.
Okrągły stół ciężej też uszkodzić przy jakimkolwiek jego przesuwaniu.
Stół prostokątny
W mniejszych pomieszczeniach zaś lepiej ustawić stół prostokątny, np. przy ścianie, gdzie nie zajmie on zbyt dużo przestrzeni.
Mebel kwadratowy nie tylko zajmie mniej miejsca, ale może być idealnym stanowiskiem do pracy. Jeśli chcemy urządzić sobie biuro w domu, warto postawić na ten rodzaj.
Jak ustawić stół w salonie – kilka aranżacji
Na środku salonu
Jeśli masz duży salon możesz sobie pozwolić na takie ustawienie. Wtedy stanie się on centrum salonu. W takim przypadku każda osoba, która będzie przy nim zasiadać będzie miała umożliwione swobodne odsunięcie krzesła.
Pod ścianą lub przy oknie
To dobre rozwiązanie w mniejszych salonach lub w tych, w których nie korzystałbyś z niego na co dzień. Stół z krzesłami w salonie nie będzie stanowił punktu centralnego, ale będzie można przy nim swobodnie usiąść. Pamiętaj tu o zasadzie by nie przesuwać mebli do samej ściany. Pozwoli to optycznie powiększyć już i tak mały salon.
W rogu salonu
Ostatnią opcja, gdzie możesz postawić stół to róg salony. Idealne miejsce w przypadku małych salonów i gdzie korzystałyby z niego jedna lub dwie osoby. Nie zajmie on tak dużo miejsca, a w momencie większej liczby gości można stół i krzesła przesunąć na środek pokoju.
Stół w salonie z krzesłami – jak powinniśmy je dopasować
Zastanawiając się jakie powinno być właściwe ustawienie stołu weź też pod uwagę krzesła. W dużej mierze to też one zapewniają wygodne uczestnictwo i komfort przy stole.
Zastanów się też ile ich będziesz potrzebował, jaka powinna być ich wysokość oraz jaką mają mieć funkcjonalność. Musisz zapewnić sobie swobodę ruchów i wygodne korzystanie nie tylko ze stołu ale i z krzeseł. Pamiętaj też, żeby było na nie tyle miejsca, by nie obijać krzesłami o ściany, jeśli będą pod nią stały i byś miał swobodną możliwość przechodzenia wokół stołu.
Możesz wybrać je w tym samym stylu co stół, jeśli jesteś miłośnikiem klasyki i prostoty, lub postawić na coś zupełnie innego. Może to być coś co będzie kontrastowało z pomieszczeniem. Pamiętaj, żeby jednak zachować w pomieszczeniu umiar i spójność. Krzesła przy stole muszą też pasować do całego wnętrza.
Zobacz także: Minimalizm w mieszkaniu – postaw na prostotę
Dekoracje stołu – na co się zdecydować?
Drewniane stoły nie potrzebują żadnych dodatków. Możesz zastosowań jedynie podkładki, żeby łatwiej dbać o czystość blatu i zachować go jak najdłużej w jak najlepszym stanie.
W pozostałych przypadkach można by było zastosować pasujący obrus lub bieżnik. Ociepli to trochę przestrzeń i surowy wygląd stołu. Przy zdecydowaniu się na obrus pamiętaj, że obrus musi swobodnie opadać na blat i swoimi końcami nie może dotykać krzeseł. Optymalna długość zwisającego obrusu to około 20 cm z każdej strony.
Jeśli nie chcesz przysłaniać całego blatu możesz postawić na dobrze dobrany bieżnik. Układając go wzdłuż stołu podkreślisz nim liniowość dekoracji, np. świeczek czy kwiatów, a układając go w poprzek zaakcentujesz pary gości siedzących naprzeciwko siebie.