Trudno wyobrazić sobie nowoczesny oraz przestronny salon bez kominka w tle. W ostatnich latach jest to nie tylko doskonały element dekoracyjny, lecz także sprawdzony sposób na ogrzanie mieszkania.
Na rynku budowlanym istnieje szeroki wachlarz niezwykle interesujących kominków pięknie zdobiących wnętrza salonów. Firmy zajmujące się produkcją oraz dystrybucją tego produktu oferują kominki elektryczne, opalane drewnem oraz bio – kominki. Ich ceny są bardzo zróżnicowane i zależą wyglądu, wielkości oraz rodzaju wkładu kominkowego. Wielu klientów kupuje kominki tylko po to, aby zdobiły one gustownie urządzony salon, inni z kolei przy pomocy kominka dogrzewają mieszkanie. Decydując się na zakup kominka warto przemyśleć swoją decyzję, by zakupić taki produkt, który w stu procentach spełni nasze oczekiwania.
Kominek jako źródło ogrzewania
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi, kominki nie mogą być jedynym źródłem ogrzewania w domu. Postanowienie to chroni przed tym, aby w razie dłuższej nieobecności właściciela w domu, nie doprowadzić do zbytniego wychłodzenia budynku lub awarii instalacji grzewczej. Niemniej każdy kominek może służyć w domu jako dodatkowe źródło ciepła. Ogrzewanie mieszkania przy pomocy kominka przynosi duże oszczędności, zwłaszcza w okresie wczesnej wiosny oraz jesieni, gdy temperatura na dworze utrzymuje się powyżej zera. Jaki wybrać wkład kominkowy, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu? Obecnie na rynku dostępne są kominki z systemem DGP – dystrybucją gorącego powietrza oraz kominki z płaszczem wodnym, które są sprawdzonym rozwiązaniem w niedużych domkach jednorodzinnych. Oba wkłady kominkowe umożliwiają funkcjonalne wykorzystanie ciepła uzyskanego ze spalania drewna.
Wkład kominkowy z płaszczem wodnym
Wkład kominkowy wyposażony w płaszcz wodny jest podłączony do instalacji centralnego ogrzewania, dzięki czemu rozprowadza ciepło zainstalowanymi w mieszkaniu grzejnikami lub za pomocą wodnego ogrzewania podłogowego. Już na etapie budowy nowego domu warto pomyśleć o kominku. Otóż we współczesnych czasach trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez uroczego kominka w salonie. Nic zatem dziwnego, że wielu inwestorów już w trakcie budowy myśli o tym, gdzie umieścić w przyszłym domu kominek. Jest to bardzo dobry pomysł, gdyż na etapie projektowania budynku można skontaktować się z kominiarzem oraz fachowcem montującym kominki, którzy doradzą, gdzie najlepiej umieścić kominek. Otóż wybierając miejsce należy pamiętać o tym, że kominki nie lubią ścisku, więc należy zapewnić im wolną przestrzeń. Ponadto każdy kominek musi mieć dostęp do komina. Najlepiej jeśli komin ma średnicę około 200 – 300 mm. Niezwykle ważna jest również obudowa kominka. W ostatnim czasie wielu nowoczesnych właścicieli budynków wybiera kamień naturalny.
Kominek to niezwykle interesujący produkt rynku budowlanego, który w cieszy się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego, gdyż większość z nas uwielbia wspólnie z bliskimi biesiadować długimi wieczorami przy kominku, z którego wydostaje się urokliwy płomień o pięknej barwie.